Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

Tulínek drytoolový 16.2.2016

Upřímně sám nevím, jak se k němu vlastně mám postavit. Za doby kdy jsem začal lézt, tak drytool ještě definovaný směr nebyl. Dokonce i dlouhou dobu po mém startu o něčem podobném ani hlesnutí. To neznamená, že se nelezlo se zbraněmi a vážné výstupy.

Teprve až samotný vývojářský bum, který zaznamenaly cepíny a mačky ke konci minulého tisíciletí, přinesl ten další možný krok dál. Jedna věc byla změna ekonometrie, včetně kvality materiálů. Druhý musel nastat i v myšlení co tím otvírá za nové možnosti. Podívám se tudíž na začátek, kde prakolébka ledového a zároveň i mixového lezení se rodí v krásné krajině highlanderského Skotska.

Když jsem ho poprvé navštívil v oblastech okolo Ben Nevisu, koukal jsem jak jalová kráva, po čem ty Skotíci vlastně šontaj. Hory takové travnatě boubelaté, spíše podobné našim Krkonošům a na nich skály které lemovaly místy jejich vršky. Prostě nic zázračného na první pohled nenabízely. Tak jak to tady mohlo vzniknout. Nechápal jsem, ale za pár chvil se to mělo změnit. Zvláštně rozpraskaná žula, poplivaná v zimním období jinovatkou z přímořských vichrů, je další výzvou a zároveň arénou logického navázání na základní horolezecký pohybu a to lézt po skále vlastní silou.

No a páč po námraze a ledových splazech by nám naše roztřepené kolíčky klouzaly a byla by na ně kláda, tak jsme přibraly do party zahnuté motyčky a hřeby na nohy. Tím jsme zachovali status quo, kdy účelné nástroje nám dovolily lezecký pohyb v takovémto terénu, který by jinak byl zapovězen. Tudíž blízké je mi lézt tak zvané mixy a ledy. No, a jelikož jsem staromilec, tak mi už lehce uniká myšlenkově ta další novější odbočka, lézt se zbraněmi po čisté skále, což je ale podstata drytoolu. O závodní obdobě ani nemluvě. Tím jedním dechem netvrdím A ani B, co je správně. Ať si každý najde ten svůj díl spokojenosti.

Já se jen po suché skále nějak zásadně na cepínech zavěšovat nehodlám, jednoduše se mi to nelíbí. Jako nejsem kdovíjaký obhájce technického lezení po skobách.  Přesto obojí zmíněné jsem se snažil co nejlépe osvojit, jako rozšíření dovednosti při překonání problematické pasáže v horách, abych v případě nutnosti si dokázat tím pomoct o nějaký ten metr dál.

Ovšem jako hlavní náplň mého snažení, by mne ten pohyb, nebo chcete-li raději použít slovo lezení, prostě nebavilo.

Čůgo Mára

© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít