Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

Seb Bouin na Chilam Balam 9.6.2015

TENDON ambasador Seb Bouin po vydařeném jarním rozlezu a po dvoutýdenním úsilí vylezl legendární a zároveň dříve kontroverzní cestu Chilam Balam ve španělském Villanueva del Rosario. Cestu jako první přelezl Bernabé Fernandéz v roce 2003 a ohodnotil jako 9b+. Jeho přelez byl ale zpochybňován např. Alexandrem Huberem a to i vzhledem k obtížnosti, která přeskočila dokonce celý stupeň. Po přelezu Adamem Ondrou v roce 2011 se obtíže ustálili na dolní hranici 9b stupně a padl tak i mýtus o (ne)lezitelnosti.

Seb celou anabázi v jeskyni popisuje takto: Na začátku jsem si nebyl moc jistý, zda je Chilam Balam to pravé, nevěděl jsem jak se s tím popasuje tělo. Tak jsem zkusil jiné cesty v jeskyni -  Matar a platon 8c+, La rubia 8c+ a MD-MDA 8c+. Vše šlo hodně rychle. Tak jsem se rozhodl, že se na to podívám. Tato cesta byla totiž pro mne snem už od dětství. Když jsem viděl plakáty této cesty nemohl jsem tomu uvěřit, bylo to strašné. Když se tedy nabídla možnost realizovat můj sen, šel jsem to zkusit.

A nebyl jsem na tom špatně, po pěti dnech jsem se pustil do pokusů. Osmý den jsem spadl pět metrů od řetězu. Nepříjemná záležitost. Měl jsem totiž už jen jeden den...Obrovský tlak!

Poslední den, ale to samé, kousek pod topem mi smekla noha...Rozhodl jsem se, že se tedy vrátím o pár dnů později a vynechám tak francouzská šampionát! Prvním pokusem jsem spadl v posledník kroku ....neeeeee! Ale o dva dny později sem to nakonec poslal. Byla to psychologická válka, nebyl jsem ten den silný, ale byl jsem v klidu, prostě paráda!

No a pak jsem si dal ještě La mandanga 8c/8c+...  A co se týká obtíží dle mého názoru je Chilam Balam 9a+/9b.


© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít