Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch
  • Úvod
  • Blog
  • „ROclimbing“ – Lezení v Rumunsku

„ROclimbing“ – Lezení v Rumunsku

24.10.2022

Cosmin v technicky náročné lince "Fachirul" (7b+),…aterfall crag, Herculane, Caras-Severin county


Tendon ambasador Cosmin Andron vám očima lezce představuje svoji rodnou zemi – Rumunsko.  Mimochodem, není náhoda, že se tady v roce 2014 konal Petzl Rock Trip.

Takže jsi se rozhodl vrhnout se do dobrodružství a vydat se na východ! Výborně!

Master Pro 9.2 už máš, pro jistotu jsi přihodil ještě Master Pro 7.6, a asi 20 expresek, jistítko, brýle na jištění, lezečky, postroj, pytlík na mágo a helmu. Co se toho posledního týče, dobrá volba je helma Orbix, která patří mezi nejlehčí helmy na trhu a je jen o 70 g těžší než ten úplně nejlehčí model, a přitom je opravdu odolná a pohodlná. Teď to všechno nacpi do Tendon Gear Bagu – má uvnitř plachtu na lano, takže na něj rozhodně nezapomeň.

A rozhodně si zkontroluj, že máš v autě dobré tlumiče. Jakmile sjedeš z dálnice, a že jich tu zase tolik není, tak dostanou nápravy zabrat jako nikdy.

Băile Herculane

Do Rumunska jeď přes Maďarsko a hraniční přechod Nădlac. Neztrácej čas a hned se vydej do Băile Herculane (okolo 3 hodin jízdy a 264 km od hraničního přechodu). Dnes je to hlavní centrum sportovního lezení v Rumunsku, a za posledních minimálně 20 let hlavní poutní místo sportovních lezců. 

Vanturatoarea waterfall crag, Herculane, Caras-Severin county


Tahle oblast byla lezeckou destinací už od poloviny 60. let a od roku 2002 se hodně rozvíjela. Místní lezecký klub jménem „Alternative“ z města Timisoara tu začal organizovat každoroční lezecký festival/soutěž, znovu zajistil spoustu dalších cest a zhruba desetkrát tolik nových cest otevřel.

Cosmin v cestě "Beef power" (7b+), Vanturato area …aterfall crag, Herculane, Caras-Severin county


Dnes se tato oblast skládá z více než 12 sektorů a stovek cest. Docela pomohlo i to, že se tu v roce 2014 odehrál Petzl Rock Trip a vývoj těžších cest se díky tomu posunul až k vyšší hranici obtížnosti 8 a také k obtížnosti 9. Adam si jich v průběhu let několik odškrtl a v říjnu 2021 bylo první 9a vylezeno Rumunem, konkrétně šlo o cestu Black Cobra a vylezl ji Darius Rapa (tehdy patnáctiletý).

Ideální přístup do Vanturatoarea waterfall crag, Herculane, Caras-Severin county


Královskou skálou v Herculane je vodopád „Vanturatoarea“, kde se nacházejí ty nejtěžší a nejdelší cesty, a to ani nemluvím o potenciálu do budoucna, který je obrovský. Protože ale většina výlezů vznikla pro účely festivalů a soutěží, nacházejí se dokonce i ty nejdrsnější cesty v rozmezí obtížnosti 6 a 7, takže nejsou určeny jen pro sportovce. Online průvodce oblastí je k dispozici tady: https://twodirtbags.com/climbing-herculane-romania/ a papírového průvodce seženeš za 10 eur, akorát že poslední vydání je 8 let staré (podrobnosti najdeš na webu).

Cosmin v technicky náročné lince "Fachirul" (7b+),…aterfall crag, Herculane, Caras-Severin county


Turdská soutěska

Až budeš mít moderního lezení dost, je čas vydat se trochu víc na sever, do srdce Transylvánie, k městu Kluž (maďarsky Kolozsvár a německy Klausenburg). Dnes je z Kluže bohaté IT centrum a druhé největší město v Rumunsku, ale původně je to starověké město (víc než 2000 let staré) a potom římské město, a ještě později hlavní město Transylvánie v dobách, kdy patřila k uherskému království a poté k Rakousku-Uhersku. 

Nádherná struktura skály v Pestera Ungureasca, Turzii Gorge, Cluj county


Historie a současnost se tu potkávají na každém kroku a odráží se to poslední dobou hlavně v cenách nemovitostí.... Jedna z nejlepších věcí na Kluži ale je, že je celá obklopená lezeckými destinacemi, a všechno je to kvalitní vápenec. I když se tu neleze déle než dvě tisíciletí, údajně odsud pocházejí pionýři moderního sportovního lezení (od poloviny 80. let). Hlavní lezeckou destinací je bezpochyby Turdská soutěska (rumunsky Cheile Turzii).

Pestera Ungureasca, Turzii Gorge, Cluj county


V téhle 3 kilometry dlouhé soutěsce ani ne 50 km od Kluže se snoubí staré s novým. Najdeš tu oldschooové plotny s nýty ve stylu 80. let s obtížností mezi 6a-7b, moderní patnáctimetrové 8a-8b střechy v Pestera Ungureasca (Maďarská jeskyně) nebo vícedélkové cesty od 5c do 7c po nýtech nebo skobách. A abychom to ještě trochu okořenili, je tu i via ferrata a pár moderních hákovacích cest. Existuje pár vydání papírového průvodce, jehož autory jsou Dan Anghel a Nicolae Budeanca, ale kromě toho, že jsou obě rozebrané a není snadné je získat, už vlastně nejsou ani moc aktuální. Jména jsou většinou napsaná na začátku cesty a pomocí stránek ww.8a.nu se člověk v nových věcech snadno zorientuje, hlavně když jako základ použije tohle staré topo, které je k dispozici online: https://unireaclimbing.webs.com/documents/topo_turzii_1.1.pdf

Chcete pořádně prověřit svoji sílu v převisech? I… Pestera Ungureasca, Turzii Gorge, Cluj county


Mezi městem Kluž a Turdskou soutěskou je vtěsnaný takový „výběrový“ útes, konkrétně Cheile Turenilor (Soutěska Tureni), který je atraktivní hned ze tří důvodů: je tam klid, protože je poměrně skrytý, od jara až podzimu si tam můžete klidně rychle odskočit po práci ve městě a nabízí širokou škálu krátkých, technických cest s plotnami, většinou v rozsahu 5c až 6c+, plus několik těžších cest navíc.

Vícedélková cesta "Peretele Suspendat", Coltul Sansil wall, Turzii Gorge, Cluj county


Cheile Valisoarei & Rimetea

Za Turdskou soutěskou, ale ve stejném krasu nedaleko města Aiud, se nacházejí dvě zajímavé, ale stále ještě docela „oldschoolové“ skály (takové ty, kde se leze po stěně): jmenovitě Cheile Valisoarei (tam jsou většinou vícedélkové cesty, ale také pár technických nehťákových sportovních cest) a Rimetea (nad stejnojmennou vesnicí). Skalní masiv Rimetea je oblíbeným cílem těch, kteří hledají technické, nehťákové a kompaktní vápencové cesty s plotnami. 

Lezecká oblast Rimetea a její scénerie, Alba county


Takové, kde ti velké svaly nebudou k ničemu, ale dobrá práce nohou a mentální triky, za které by se nemusel stydět žádný Jedi, jsou naprostá nezbytnost. Je to také docela oblíbená skála, pokud máš rád tradiční maďarské jídlo, paragliding anebo tě baví koukat, jak někdo v pravidelných intervalech prohazuje na geodetických značkách z vrcholu útesu rumunskou státní vlajku za maďarskou státní vlajku a naopak (takhle si totiž někteří lidé představují zábavu…).

Rumunsko je z pohledu lezce rozhodně zajímavá země, oblast Rimetea, Alba county


Limpedea & Creasta Cocosului

Když už máš za sebou hlavní destinace v Transylvánii (ani nebudu zmiňovat další menší skalní věže, které si necháš na druhou nebo třetí návštěvu), můžeš se zatoulat až nahoru na ten vážně míněný sever nedaleko města Baia Mare. Přímo na okraji starého římského hornického města se nachází starý čedičový lom s desítkami zajištěných cest.

Moderní sportovní lezce asi tahle skála jménem Limpedea nezaujme a možná je dokonce i trochu potrápí, protože jsou tam dost jednotvárné a zaprášené chyty. Ale takový lezec, který se zajímá o trochu té exotiky je to jediné místo, kde se v Rumunsku dá lézt po čedičových pilířích (pokud to máš na seznamu a na Waterfall Crag v Hongkongu to máš moc z ruky).

O převisy v Rumunsku není nouze


A když už jsi se dostal takhle daleko, stačí pouhá hodinka chůze od auta zaparkovaného v průsmyku Gutai a dostaneš se k andezitovému útvaru jménem Creasta Cocosului (Kohoutí hřebínek). Nenajdeš tu žádné těžké věci, většina z nich se pohybuje v rozmezí 5a – 6c (a je tu i pár 6c+ nebo 7a+), ale výhled je tu úžasný a je to ta samá skála, kde se autor těchto řádků před 33 lety učil lézt, takže tady to máš – jsem prostě zaujatý. (http://www.maramuresgreenways.ro/wp-content/gallery/trasee-catarare/096_panou.jpg) Až budeš v župě Maramureš, můžeš si trochu oddechnout, nechat prsty odpočinout a navštívit tuhle úžasnou župu plnou starých tradic, skvělého jídla a lidí se srdcem na dlani.

Rarău a Cheile Bicazului

Pokračuj dál po té kulturní straně a přejeď přes Prislopský průsmyk z Maramureše do Bukoviny. Navštiv staré kláštery a vydej se až do skal Rarău (nedaleko města Câmpulung Moldovenesc). Tady se vracíme do země vápence, zpátky k obtížným výlezům po stěnách, ale tentokrát je spousta z nich moderní a mají vyšší obtížnost (najdou se tu ale i středně náročné cesty). Rozhodně tu budeš potřebovat perfektní práci nohou a odpočaté prsty. Topo vytvořené dvěma místními je k dispozici zde: http://www.cjsuceava.ro/2016/salvamont/topo_trasee_escalada_rarau.pdf

Impozantní stěna v Peretii Gri crag, Suncuius, Bihor county


Z Rarău, jeď podél Východních Karpat dál na jih a jakmile se znovu ocitneš v Transylvánii, zastav se u jiné historicky významné skály: Cheile Bicazului (Bicazská soutěska). Je to dějiště starých lezeckých závodů v sovětském stylu ze 70., 80. a 90. let, kde se šampion poznal podle toho, kolik délek vyběhl na skobách a všem ostatním, co bylo zrovna po ruce. Dnes se na těchto rozmanitých stěnách lezou krátké i dlouhé cesty bez jištění, staré cesty jsou nově zajištěné a pár těch oldschoolových od 7c do 8b se znovu leze, tentokrát ale bez pomoci sekaných chytů, na rozdíl od dob, kdy se na ně lezlo poprvé.

Chorvatská Paklanica? Ne Turzii Gorge v Rumunsku


Postavaru, Prăpăstiile Zărneștilor a Sinaia

Cestou zpátky do Transylvánie udělej krátkou zastávku ve starém městě Brasov (německy Kronstadt), kde se dostaneš k několika vápencovým skalám, které tu spoustu let prověřují místní silnou lezeckou komunitu: Postavaru, Prăpăstiile Zărneștilor (velice volně přeloženo jako propasti Zarnesti) nebo skály Sinaia u stejnojmenného města v srdci pohoří Bucegi.

Pohoří Bucegi
Teď, když už jsem se zmínil o pohoří Bucegi: jsou tu tři věci, díky kterým je tohle místo opravdu nezapomenutelné: zámek Peleș (ten si rozhodně nenech ujít!), možnost pronásledování medvědem hnědým (nejen v lese, ale i ve městě) a největší stěna v Rumunsku: Peretele Vaii Albe (the White Valley Wall – okolo 350 m).

Cosmin prověřuje Master 9.7 TeFIX


Tahle slepencová stěna je domovem některých slavných vícedélkových cest, z nichž nejvyhledávanější je od 50. let cesta Blue Crack. V poslední době se tahle stěna proslavila několika neopakovanými nebo téměř neopakovanými vícedélkovými cestami z doby od roku 2000 (v rozsahu 6c-7b) a ještě nedávno několika novými vícedélkovými cestami v rozsahu 7c – 8a+, které vyvolaly polemiku i napříč přes státní hranice (ohledně stylu a podobně). Pokud už je toho na tebe moc, pak nedaleké stěny Costila nebo Vulturilor mají méně kontroverzní, kratší, ale stejně zajímavé a náročné vícedélkové výstupy v rozsahu 6a – 7a, jak na skobách, tak na nýtech.

 

Sohodol

Když okruh uzavřeš a vydáš se zpátky na západ, můžeš udělat poslední zastávku u skalního útvaru Sohodol, který stojí hned vedle silnice. Tento skalní útes sice není moc atraktivní, ale vyžene ti z hlavy slepenec a sedimenty a vrátí tě zpátky na vápenec a na takové ty cesty, kde je „pro všechny od každého trochu“. Online topo najdeš tady: https://www.climbromania.com/Masiv.aspx?ID_Masiv=147

Bonusová skála!

Kdesi na západě Transylvánie, nedaleko města Oradea se nachází skála, na které Tendon tým v roce 2018 otevřel několik nových cest (8a a 7a) a pouhé čtyři roky předtím podpořil otevření asi tuctu jiných nových cest a kde se odehrávají úvodní záběry Akademií filmového umění a věd (tou, co uděluje ceny Oscar) neprávem opomíjeného snímku „Bolt trip to Romania“: https://youtu.be/0P7-JPQYbmk


 

Master 9.7 TEFix

Hodnocení:

Hodnotit může pouze přihlášený uživatel.
Tento článek zatím nebyl hodnocen.

Komentáře (0)

U tohoto článku není žádný komentář.

Komentáře může vkládat pouze přihlášený uživatel.

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít
Hodnocení

Vaše hodnocení bylo úspěšně uloženo.

Zavřít
Přihlášení

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.

Zavřít