Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

Poslední vítězný článek 21.4.2015

V neděli 1. února, den po Vamosu (Valašská boulderová tour) v Novém Jičíně, ze kerého sme museli večer utéct, abychom byli schopni šoférovat, ráno nasedáme s Gabčou a Ferkem do auta a vyrážíme přes Brno-Vídeň-Lienz-Salzburg-Insbruck do Rakouského údolí Pitztal. Poprvé v zimních Alpách jedeme oběvovat a sbírat zkušenosti. Hlavním cílem jsou ledy v údolí a lyže.
 
údolí Pitztal na pohlednici 
 
Ubytování máme zajištěno v Alpenverajňácké chatě ve městečku Arzl na začátku údolí. Musíme sice denně dojíždět do údolí, které má všeho všudy cirka 35 km, ale cena 9,5 eur za noc je pro nás velice lákavá. Nakonec místo dvojlůžáku fasujeme přízemí a v něm šestilůžkový pokoj a vlastní kuchyňku.
V pondělí ráno vyrážíme s mapou na průzkum údolí, nacházíme ledy ve vesničce Schön a pokukujem po dalších. V tuhle dobu jako i v Tatrách je to tu asi slabota, ale pro nás na začátek asi dostačující. Na začátku údolí jsou ledy lehce tekutější, s přibývající výškou v údolí stoupají co do mocnosti, tak i délky. Ten den nakonec zabrousíme až na samotný konec údolí a podél sjezdovky si vyšlápneme na chatu Riffelseehütte ve výšce 2293 m.
 
před Riffelseehütte
 
V úterý jedem směr vesničku Jerzens, kde se nám podaří najít led Dorfbach WI III, který nakonec i přelézáme. Je krapek mokřejší a kratší než jak píše průvodce, ale na začátek dobrý. Odpoledne se ještě přesouváme do lyžařského střediska kousek od vesničky s názvem Hochzeiger, kde si vyšlapeme na pásoch na hřeben a slyžujem. Parádní to sjezd na již vylidněné sjezdovce při západu slunka.
 
Jerzens - Dorfbach WI III, 50 m
 
 Hochzeiger
 
Ve středu již v 8:30 stojíme v zubačce, která nás vyveze tunelem v kopci na Pitztalský ledovec do výšky 2840 m. Je ráno, nikde ani noha akurát jeden vůdce s klientem se chystá na tu samou tůru jako my, a tím je Wildspitze. Po mrknuti do sedla Mittelberg, se ale otáčíme jelikož Gabčiné lyžařské dovednosti a moje zkušenosti s pohybem po ledovci nejsou takové, abychom se na kopec bezpečně vydali hore. Ale je to krása, ještě dlouho čučím na linku kterou kreslí ti dva před námi. Inu je třebe se přiučit a přijet na budúce. Ten den ještě využíváme částečný skipas a užíváme lyžování ve výškách. No parádná lyžovačka se štítama okolo nás a zářícího kotoučem nad námi.
 
sedlem na ledovec Taschach
 
lanovka směr Mittelberg Joch
 
Wildspitze
 
Ve čtvrtek je dopoledne ve znamení odpočinku a dobíjení baterek tělesných. Odpoledne potom vyrážíme na ledy směr Kizgarten u nedaleké vesničky Wiese. Hokus pokus zkoušíme přelézat co se dá, je tu totiž na jednom plácku asi šest ledů různých obtížností. Končíme v podvečer za silnějšího sněžení.
    
možná by to šlo?:-]                                              
 


gabčin prvý led Easy WI III-,20m

    
nech si něco na příště                                                          
 

tréninkovka

V pátek sněžení pokračuje, a tak volíme den s ledy. Potulujem se autem po údolí a sledujem, kde se co dá. Chvíli v Kitzgarten zkoušíme resty s předešlého dne, potom si vyšlápnem na krásný led nedaleko vesničky Neurure, a končíme přelezem plotnovitého ledu v oblasti Garstiges Liesele za WI 4, u vesničky St. Leonhard. Inu chce to sbírat zkušenosti. Někdy jsou ledy dost křehké a jak nabíhají do kolmice ztrácí se po délce 4-6 m možnost jištění, což už je dobrá tlama s mačkama na nohách. Ale aspoň víme na co se připravit na příště.

   
Neurur, oblez z leva                                                  
 
ledolezec obecný
   
      
krása to na pohled                                          
 
Garstiges Liese, Plotna WI IV, 50m
 
V sobotu vyšlo hlášené azuro, a tak ráno starujem na ledovec, kde Gabča využívá místních sjezdovek k zdokonalování svého lyžařského umu, a já se potuluju místami na pásech a místami na sjezdovkách. Dostávám se dokonce na horní stanici lanovky, která je posazená na vrcholu Brunnenkogel ve výšce 3440 m, kde je krásná vyhlídka. Na všecky světové strany je vidět štíty v Itálii, Švýcarsku, Německu a Rakousku, no prostě krása.
 
sjezdovky na ledovci Pitztal
 
 výhled z Brunnenkogelu, štíty kam se jen podíváš
 
 a nakonec Wilspitze bez špice, moucha CC a sandokan
 
 V neděli dopoledne balíme kufry a vyrážíme tou istou trasou ku domovu. Prvotní zkušenost ze zimních Alp je za námi a po škole v Tatrách je třeba se začít učit vyšším kopcům a cestovat za nimi.
 
Tož, Hore zdar, a už se těšíme jak se do Alp zase podíváme, Kuba
© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít