Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

Ondřej Beneš - Omán 5.2.2016

Do Ománu jsem chtěl jet už delší dobu, ale nějak se to neustále posouvalo.  Společně s Jirkou, Davidem a Filipem jsme se tam konečně letošní leden podívali. Hlavním cílem expedice byl prvovýstup na Jabal Misht, největší skalní stěna na Arabském poloostrově s rozměry 4 x 1 km. Hned na první pohled nás zaujala převislá jihovýchodní stěně. Ihned druhý den jsme se dali do práce a začali ukrajovat první metry našeho vybraného směru, který začíná 50 m vpravo od cesty Make love no war. První tři dny jsme se vraceli k autu, které bylo vzdálené 2 hodiny celkem náročné chůze po kamenech s velkým převýšením.

Druhou půlku prvovýstupu jsme se na 4 dny nastěhovali do stěny. Během prvovýstupu jsme narazili na různou kvalitu skály. Klíčové délky vedou v pevných plotnách, ale narazili jsme i na lehčí délky, které nás pěkně psychicky potrápili. Říkali jsme tomu lezení po kolmých skalních mužících. Do cesty jsme navrtali 35 postupových nýtů + 22 nýtů na štandech. Většinu délek je třeba dojistit friendy a vklíněnci.

Po sedmi dnech a třech nocích ve stěně se nám podařilo otevřít novou linii s názvem Boys don´t cry, 7c+ RP, 21 délek, 1000m. Poslední den ve stěně jsme využili přelézáním klíčových délek, které neměli RP přelezy. Jelikož nám zbylo ještě dost nýtů, tak jsme se rozhodli, že v Ománu ještě něco otevřeme. Za tři týdny jsme stihli navštívit většinu z nejlepších lezeckých destinací. V oblasti Hadash jsem vylezl dvě krásné 8b, ale asi největší radost jsem měl z cest, které jsme navrtali v oblastech La Gorgettes a Wadi Bani Khalid.

Zůstali po nás 4 cesty 7b, 7c, 8a, 8b+ každá z nich v pevné a hezké skále. Prostě top cesty v oblasti. Nejtěžší cesta, kterou jsme otevřeli, se jmenuje Toilet power. Přelez přišel až poslední den našeho zájezdu, takže nervíky až do konce. Naštěstí jsem si dobře dva dni odpočinul a nenechal nic náhodě. V oblasti tak po nás zůstala asi nejtěžší cesta v Ománu. Skvělé zakončení již tak skvělé expedice.

Omán je krásná a bezpečná země, o které budeme v budoucnu určitě slyšet častěji. Již dnes nabízí velmi dobrou kvalitu všech druhů skalního lezení.

Prvovýstupy:
Boys don´t cry 7c+, Jabal Misht, 21 délek, 1000m, Ondra Beneš, Filip Martínek, Jiří Lautner, David Michovský.
Flye Market 8a, La Gorgette, Ondra + Jirka
Tolet power 8b+, Wadi Bani Khalid, Ondra
Mňága a Žďorp 7c, Wadi Bani Khalid, Jirka
Land of Orion 7b, Wadi Bani Khalid, Fido

Výběr zopakovaných cest:
Positive Psychology 8b, Hadash, Ondra PP
New Bactun 8b, Hadash, Ondra PP
Fearless Leader 8a, Hadash, Jirka PP, Ondra FL
Oublie Tout 6c, Wadi Tanuf, 250m, Fido a David OS
Chianti Classico 6+, La Gorgettes, 125m, Fido a David OS
Quality control 8a, Wadi Bani Khalid, Ondra PP -1.ffa, Jirka FL
Emilu 7+, Wadi Tiwi, 500m, Fido a Jirka OS

© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít