Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

Krok za krokem. Adam Ondra vylezl Dawn Wall 21.11.2016

Celé dobrodružství Adama v Yosemitském údolí bude filmovat Heinz Zak a na příští rok se tak můžete těšit na hit lezecké filmové scény. TENDON je hlavním partnerem celého projektu a budeme se snažit vám dávat ty nejčerstvější informace hned jak se je dozvíme.

Sledujte nás na facebookuinstragramu nebo si přihlašte newsletter.

Na jakém laně Adama leze?

Adam pro svůj výstup zvolil odlehčenou verzi jednoduchého lana, tedy LOWE 9.7 mm a na zafixování celé stěny a natáčení filmu s Heinzem Zakem také 1200 m statického lana průměru 9 mm.

5611

DAWN WALL (VI 5.14d)

První přelez Tommy Caldwell & Kevin Jorgeson, 27. 12. 2014 - 14. 1. 2015

Prohledněte si TOPO zde.

Poslední aktualizace od Adama

21. 11. 2016

5602
@adam.ondra
Silný moment pro Adama! Silný moment pro lezeckou komunitu. Opět. Gratulujeme, Adame!
5622

20. 11. 2016

5602
@adam.ondra
"Hard to find the words to describe how I feel. We made it up to the Wino Tower and no more hard pitches guard my way to the top. I could not have asked for a better day. We woke up quite late, as I felt quite wrecked after yesterday's success on pitches 14 and 15. At 11 AM we were up at the belay where the pitch 16 starts. It was overcast and nicely windy and even my wrecked skin felt sticky. 

Pitch 16 can be climbed via dyno or the loop. If I am not wrong, the dyno was given 5.14c (8c+), loop is probably easier, I heart something about 5.14a, but due to the crazy character of the climbing, the grade is not relevant. Dyno might be more logical as a line, but loop pitch climbs the easiest way up the wall, so I consider bot equally logical. I tried the dyno a few time in the last weeks, but I thoght I would have to invest considerable effort into the dyno with insecure result and that is why I decided to climb the loop pitch. The loop pitch or dyno pitch is followed by 5.14a layback. In between, there is no belay, there is only a nohand stance. My original goal was to connect Loop pitch into the layback, making 60m mega-pitch at 5.14c at least. 

Loop pitch is extremely hard pitch mentally. The downclimb is akward, powerful and insecure and is the crux of the pitch for sure. At botttom of the loop, there is a good ledge but I could not sit down, all the standing on my feet. As you start climbing, you get into the tiny layback with pinscars which is super easy to slip. This section is probably at 5.13c but it is is really devastating if you slip and have to climb the downclimb again. I was lucky to fight through the downclimb, took a rest at the ledge and climb suoer carefully through the layback into the nohand stance, the end of the Loop pitch/Dyno pitch. I continued into the pitch 17 (5.14a layback), but after climbing 45 minutes, my feet were just gone. I took a little rest and did the pitch 17 from the nohand stance. Doing the whole 16+17 link seemed impossible at that moment.

The day was still young and in the next 4 hours, I could climb pitch 18 (5.13c) in possibly biggest fight of the day. My feet were so painful and weak that I was shaking so badly in the second half of the pitch. But I made it. Pitch 19 is very short and bouldery (5.13c, I think 5.13b is better) and pitch 20 (5.13c - one of the best pitches on the wall) went very smooth. Pitch 21 (5 13d) is the last hard pitch. I had never worked on this pitch very carefully and it got dark in the meantime. I switched on my headlamp and headed towards the Wino Tower. I climbed slowly, took my time and hoped I would not pump out. It turned out to be good tactic abd at 6 PM I was at the Wino Tower!"

Weather forecast said rain later during the night, so we did not risk, rapped down back to the portalege and took deserved rest. It seems we will have forced restday tomorrow in the rain, and hopefully finish the push on Monday."

 


19. 11. 2016

5602
@adam.ondra
Adam sent pitch 14!

18. 11. 2016

5602
@adam.ondra
"Day 5. As day 4 was a complete disaster, I still felt a lot of pressureas I knew that sending the pitch 14 is almost a must. But today, my mindset was different. I tried to make jokes, being relaxed and focused only just before the climbing. I was lucky enough to be precise and send the pitch 14 (5.14d) on my first go after a little warm up. 

Pitch 15 (5.14c or d) was next. This pitch is much longer and has very nice and enjoyable 5.13c intro (with a few normal holds and even footholds) for heinously sharp boulderproblem in the end of the pitch. After chalking up the holds, I had heartbraking fall, a few moves below the jug of glory... And I had to face hard decision. Should I gove it more try and try risk cutting my skin open or wait for tomorrow, but it was rather unsure whether my skin would be better the next day. I took the first option. I started climbing again and despite feeling strong, my skin was really soft and sweaty. In the jug below the boulderproblem, I almost thought my decision was wrong. I kept going nevertheless and somehow made it through the crux, where I had to improvise with my beta as I was unable to reach with my foot all the way due sliding fingers from the razorblades. Getting to the anchor was emotional of course. 

Let's continue tomorrow, still quite a few exciting pitches, but none of them are as sharp and hard as these two."

17. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Sakra. Lezl jsem příšerně. Tolik tlaku na mě, tolik nervozity. Potřeboval jsem 7 pokusů abych se dokázal dostat přes první boulder problém ve 14. délce. Boulder problém, ve kterém jsem se vždy cítil jistě a nepřišel mi těžký. Nějakým způsobem to dnes bylo extrémně těžké. V sedmém pokusu, když jsem přelezl ten problém, tak jsem spadl v posledním kroku. Těžko hledám optimismus, ale budu to zkoušet dál. Zítra budu mít snad čistou hlavu. Děkuji všem za podporu!"

 

 

Damn! Climbed super poorly, so much pressure, so nervous! Needed 7 tries to make it through the first boulderproblem on pitch 14, a boulderproblem that i never really found very hard before, but somehow felt really hard today. I slipped on my first try, then on my second try, then just freaked out and felt so insecure with my feet trying to climb as carefully as possible but kept slipping nevertheless. Then, on my 7th try, I did the boulderproblem, and fell from the last move. Hard to find some optimism, but I will try it again. Tomorrow and hopefully with better mindset. Thanks everyone for encouragement! I am sorry for today, hopefully there is still the chance! @mytendon @blackdiamondequipment #Montura @lasportivagram #elcapitan #dawnwall #yosemite @

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Ondra (@adam.ondra),

 

15. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Měl to být celkem jednoduchý den se čtyřmi délkami, ale obrátilo se to úplný opak. Začali jsme pozdě odpoledne, když už byla stěna ve stínu. Musím přiznat, že jsem cítil určitý tlak. Nesnáším 10. délku za 5.14a (možná 5.14b). Celou dobu brousíte nohama po skále, kde není žádný stup. Některá místa jsou i mokrá. Věděl jsem, že je dobré tuto délku přelézt hned prvním pokusem. Hlavu jsem měl už na štandu, ale nohu jsem chtěl posunout více doprava a dostat se do "no handu". Což skoro fungovalo. Stále nevím, jak se to stalo ale nejednou jsem letěl vzduchem. Devastující pocit. Délka víc a víc vlhne, což se stalo i teď a délka ještě ztěžkla v její střední pasáži. Byl jsem brutálně nervózní. Lezlo se špatně, ale odhodlání bylo silnější a najednou jsem byl na štandu. Konečně jsem se uvolnil! Byl jsem si jistý, že dokončím dnešní plán. Další délkou byl kout 5.13c a naštěstí jsem ho přelezl hned. 12. délka je Moral traverse 5.14b, což je jedno z nejvyšších čísel v celé cestě. Nicméně jsem ji nikdy neshledal nějak těžkou. Možná proto, že klíčové místo je silový bouldrový problém, což mi sedí a zbytek délky je o technice. Celé se to ale otočilo. V prvním pokusu jsem spadl dva metry pod řetězem, protože se ulomil malý krystal na skále. V dalším pokusu jsem ujel v tom samém místě. A to jsem si myslel, že jsem plně koncentrovaný. V třetím pokusu jsem vypadl z toho těžkého bouldrového problému. Bylo jasné, že to musím přelézt nebo tady uvízu. Navzdory únavě jsem to konečně přelezl dalším pokusem. Délka 13 za 5.13b byla v celku OK. Celé to byl skvělý trénink! 5x jsem lezl 5.14b = 8c (pokud počítám 10. délku jako 5.14b), takže doufám, že tenton trénink využiji během lezení klíčových délek ve čtvrtek."

 

 

 

 

Tired but relieved face! Made it up to the start of pitch 14! As @alexhonnold brought some dark chocolate for @tommycaldwell and @kjorgeson on their push and it seemed it helped them, Heinz did the same today. But he told me that I must deserve it first:-) And send pitch 10. I did in rather dramatic way on my 2nd go. Then, I almost finished the chocolate while having a few heartbreaking goes on the pitch 12 to calm my nerves. Luckily it all worked out and we are getting deserved sleep. More detailed info on @blackdiamond and @mytendon coming soon #Montura @lasportivagram #elcapitan #yosemite #dawnwall Photo @pavelblazek

Fotka zveřejněná uživatelem Adam Ondra (@adam.ondra),

 

14. 11. 2016

 

@adam.ondra
5599
"První den ostrého pokusu proběhly skvěle. 6 hodin lezení a 9 vylezených délek. Podmínky nebyly nejlepší, ale pořad se dal splnit dnešní cíl. Nyní doufáme, že přežijeme horké peklo v závěsném stanu. Na odpočinek máme 28 hodin, než budeme pokračovat v desáté délce."

 

 

 

 

First day, good day. 9 pitches in the bag after 6 hours of climbing. Conditions were not the best, but I could still reach the goal of the day. Now hopefully we will survive the heat on the portaledge and take a 28 hours of rest untill we continue tomorrow, starting with pitch 10. @blackdiamond #Montura @mytendon @lasportivagram #elcapitan #yosemite #dawnwall

Video zveřejněné uživatelem Adam Ondra (@adam.ondra),

 

 

10. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Two more days of work on the wall. The first day my goal was to send pitch 10 (5.14a) which is possibly the most difficult pitch besides the two crux traverses because it is long, bold, always wet and with the crux on the very top. I did it and then worked and got very confident on pitch 11, 12 and 13 (5.13c, 5.14b and 5.13b). 
Yesterday I woke up on the portaledge with a pretty bad cold and fatigue. I was even considering going down straight away, but in the end I decided to up to pictch 20 and 21 (5.13c amd 5.13d) to get it worked. In the afternoon, I wanted to work the pitches 1-6 so I would be done with all the preparation for the push. But pitch 3 (5.13c!) turned out to be more cryptic than expected and I have not found any satisfying beta. So I need yet a couple of hours to work on this pitch before I feel ready for the push.
Anyway, the life on the wall, "2 days climbing 1 day rest" regime has beaten both of us with Pavel and we need a good rest. So we are checking out the weather forecast and planning the push accordingly, but we will definitely not start in two days as we were planning. First I need to get 100% healthy (get rid of the cold) and spend a few more hours on the pitch 3.
But the psyche for the push is high! I guess I just need a little more patience. Even though ut is hard to be in such a beatiful place and rest!"
5621

 

7. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Měli jsme dva náročné, ale důležité a motivační dny ve stěně. Za prvé, zkoušel jsem 14. délku a neměl jsem ponětí jak zvládnout poslední boulder. Po chvíli jsem to dokázal zkrokovat a dal jsem pokus, ale nefungovalo to. Vzalo mi hodně času, frustrace i kůže než jsem našel opravdu tu správnou sekvenci, ale byl jsem vyčerpaný a kůže na tom byla také špatně. Stejně jsem šel ještě jeden pokus v noci a ačkoli jsme uklouzl na prvním boulder problému, potom už jsem dokázal dolézt celou délku. To mi dalo hodně sebevědomí, že takhle to bude fungovat.
Druhý den jsem měl obrovské štěstí na zataženou oblohu, takže jsem mohl hodně nacvičovat. S Heinzem Zakem jsme také nafotili nějaké fotky v 14. délce (5.14d), pak jsem přelezl 8. délku a na toprope i 7. délku. Po obědě jsem šel na 11. délku a spojil jsem všechny těžké kroky jak v této, tak i v 12. délce. Potom jsem na toprope šel do 10. délky (5.14a), která je v noci pokaždé mokrá, ale s jedním odsedem jsem ji přelezl. Na konec celého dne jsem si znovu zkusil kroky v 9. délce.
Vypadá to, že musím více pracovat na 10., 12. a 13. délce a potom na ´1. - 6. (5.12b - 5.13c) a budu připraven pro přelez celé Dawn wall. Nemůžu se dočkat!"
5616

 

Foto Pavel Blažek.

 

4. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Bylo to 48 produktivních hodin na El Capitánovi. Po první noci a vylezení délky 15. jsme odpočívali celý den v závěsném stanu a spali jak jen to šlo. Vyrazili jsme v 22:30. Nejdříve jsem chtěl vylézt délku 16., což se nepodařilo. Velká nálož hned po probuzení a necítil jsem se dobře. Ale více jsem to nezkoušel a pokračoval nahoru. Nad námi byl pro nás neznámý kus stěny. Vytáhl jsem s několika pády následující čtyři délky až pod Wino Tower. To bylo 5:30 ráno. Všechny tyto délky mě přišly relativně v pohodě.
Od Wino Tower to bylo dalších 11 délek a 400 m lezení. Ikdyž tam nejtěžší délka byla za 5.13a, našlo se několik tvrdých délek s lámavou skálou. Cítil jsem se dobře a onsightoval jsem je všechny kromě dvou, kde jsem kvůi fotografovi musel na chvíli zastavit. Byl jsem nadšený, že jsem onsightoval širočinovou délku za 5.12b která se nachází 3 délky pod vrcholem. Ve 2:30 ráno jsme byli na vrcholu. Cílem tohoto celého výstupu bylo zafixovat stěnu statikama, abychom se mohli ve stěně snadno pohybovat. Speciálně po traversovou délku 14."
5612

Foto Pavel Blažek.

 

2. 11. 2016

@adam.ondra
5599
"Po deštivém období a dvou dnech odpočinku jsme se s Pavelm pustili do stěny na tři dny. Plán byl přelézt délku 15. a 16. během první noci. Vytahování svině chvíli zabralo a tak jsme těžké délky zdolali až v noci. Ale to nevadilo, protože byla konečně zima pro těžké kroky v délce 15. Bohužel začátek této délky byl pořád mokrý po velkém dešti a tak jsem přeskočil prvních pět metrů, které ale nejsou těžké.
Konečně jsem to čtvrtým pokusem přelezl! Jsem nadšený! Do noci jsem tvrdě pracoval i na délce 16. Byl jsem blízko přelezu Loop varianty s pokračováním do délky 17, což mi dávalo smysl. Je to mnohem těžší, celé to může být kolem 5.14c, ale myslím, že to za to stojí. Ale uvidíme co vymyslím v ostrém pokusu :).
Právě teď, ráno, odpočíváme v závěsném stanu. Rád bych chtěl nacvičit další čtyři délky 
5.13c-5.13d až do Wino Tower. Během dnešní noci a zítřka dokončíme náš výstup na vrchol volným/technickým lezením. Dle mého názoru skvělý styl, jak zafixovat celou stěnu.
Život v závěsném stanu je super. Právě jsme měli ovesnou kaši ke snídani, vyhříváme se na slunci a dobíjíme solární panely. Je to prostě skvělé. I použití záchodu není tak strašné, jak jsem si myslel."
5613

Foto Pavel Blažek.

30. 10. 2016

@adam.ondra
5599
"Trochu nešťastné a frustrující dny. Hodně pršelo a vlhkost se držela v údolí. Občas zasvitlo i slunce. Nahoru jsme šli večer jakmile přestalo pršet doufajíc v dobré noční lezení. Místo toho jsme byli kompletně zmáčení. Stále pršelo, dokud se to nezměnilo ve vodopád. V závěsném stanu jsme strávili velmi chladnou a mokrou noc a čekali jsme až uschneme. Jakmile přišlo slunce, bylo zase moc teplo. Stále jsem nacvičoval traverzové délky, ale akorát jsem si zničil kůži na prstech. Ve stanu jsme odpočívali do pozdního odpoledne. Chtěl jsem zkusit variantu Loop místo Dyno. Zjistil jsem, že obě varianty jsou naprosto šílené a super obtížné. Bylo teplo a moje měkká kůže mi moc nepřidávala. Zkoušel jsem to tři hodiny, chtěl jsem to přelézt, ale byl jsme už vyčerpaný.
Komplexnost a obtížnost celé cesty mě šokuje. Možná jsem byl až příliš optimistický, ale rozhodně jsem to tak těžké nečekal. Každá délka je záludná a obtížná a včera v délce 16. to byl nejvíce frustrující den ve stěně. Odhalil jsem skutečnou obtížnost celé cesty a obrovskou důležitost dobré kůže na prstech. Klobouk dolů před Tommym a Kevinem, kteří vůbec věřili, že je to možné přelézt. V tom já mám obrovskou výhodu a udržuje mi to víru, že bych to měl přelézt. Žasnu nad tím, co Tommy a Kevin dokázali.
Abych všemu dal jasnější pohled, tady je rekapitulace. Několik dní jsme strávili fixováním stěny pomocí technického lezení, abychom byli schopni na jednotlivých délkách pracovat a snadno se dostali dolů a zpátky nahoru. Celé to bylo obtížné a děsivé. Dosáhli jsme 16. délky. Nad touto délkou je lezení už lehčí a už tam nejsou ty klíčové. V dalším týdnu chceme pokračovat a prozkoumat a zafixovat zbytek stěny. Ale ještě před tím chci zkoušet nejtěžší délky a zjistit, zda jsou vůbec možné.
K pohybu po stěně používáme fixní lana. Než se rozhodnu přelézt celou cestu na jeden zátah, potřebuji vidět její zbytek, tedy 32 délek a každou mít zkrokovanou. To jsou malé průběžné cíle před finálním RP přelezem každé délky. Zejména těch klíčových 14. - 16."

5607

Foto Pavel Blažek.

5608

Foto Pavel Blažek.

24. 10. 2016

@adam.ondra
5599
"Včerejší den byl asi nejdelší lezecký den mého života. Šli jsem s tátou vylézt The Nose volně za jeden den.Všechno šlo skvěle a na onsight jsem přelez všechny délky až po Great Roof, který mě zastavil. Měl jsem skvělý flash pokus, ale musel jsem znova. Snadno bych to přelezl, ale neuvědomil jsem důležitost nohou v této délce. Až sem jsem dolezl bez odpočinku a nohy se mi třásly a byly slabé. Místo jsem přelezl až na třetí pokus, ale spadl na konci traverzu. Nemělo smysl tomu dávat více pokusů, ale prostě se dostat na vrchol. Přišla tma a s ní další onsighty všech délek kromě jedné, Changing Corner. O půlnoci v dešti jsme stáli na vrcholu a noc jsme strávili v chladném bivaku někde v jeskyni. K autu jsme došli v 9 ráno. The Nose je jedno z nejúžasnějších lezení na světě a já jsem vděčný, že jsem to mohl vylézt se svým tátou, ikdyž ne volně. Velký den je u konce."

5603

22.10.2016

@adam.ondra
5599
"Kevin Jorgeson mi dává rady. Třetím dnem jsem zafixoval 16. délku (část se skokem) a omrknul nejtěžší kroky a rozhodně to nebude zadarmo. Krásný, TĚŽKÝ, zastrašující a motivační projekt. Je velmi visionářské od Tommyho, že dokázal najít tuhle linii v této holé části stěny."

17.10.2016

@adam.ondra
5599
"První den na big wallu v Yosemitech a hned do Dawn Wall! Bláznivost, málo respektu nebo odvaha? Možná ani jedno z toho. Dawn Wall prostě právě vysychá rychle po velkém nedělním dešti. A to šlo dobře. Určitě je to strašidelné a dobrodružné. Malinké stupy a nejisté lezení, rajbasy na vyleštěných stupech yosemitské žuly a vše s mizerným jištěním copperheady, jedničkovými skobami, titěrnými friendy a příležitostně nýty. Vyrval jsem nějaké copperheady, byly nějaké pády, ale dal jsem to na konec do 7. délky a zafixoval lany. Lezení těch délek na prvním se strachem bylo určitě supr těžké, ale když jsem pak měl lano shora, cítil jsme se v krocích OK. Ale obtížnost Dawn Wall určitě není nadhodnocená. Velký úspěch pro dnešek a 5 délek mě čeká zítra, kdy bude třeba zafixovat lany délky pod klíčovými místy."

5601

Photo: Dustin Moore

20. říjen 2016

16. říjen 2016

Celé dobrodružství Adama v Yosemitském údolí bude filmovat Heinz Zak a na příští rok se tak můžete těšit na hit lezecké filmové scény. TENDON je hlavním partnerem celého projektu a budeme se snažit vám dávat ty nejčerstvější informace hned jak se je dozvíme.

@adam.ondra
5599
"Filmováním s Henizem Zakem jsme odstartovali práce na filmu, který bude dokumentovat lezení na El Capitánovi. Vypadá to, že všechny ty friendy mě vyhodí ze širočiny. Ukázalo se ale, že všechny byly moc malé a tedy absolutně zbytečné."

 

 

© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít