Produkty

Tenote
Dynamická lanaStatická lanaSpeleo a canyoningPříslušenstvíMerch

EXPEDICE KONGUR LONG 2015 9.11.2015

KYRGYZSTÁN, CENTRÁLNÍ TIAN SHAN, ZÁPADNÍ ČÁST TERSKEY ALATAU, DOLINA KONGUR LONG A JEJÍ PŘÍTOKY

ÚČASTNÍCI:

Michal Kleslo, Tibor Majer, Dominik Bednář, Pavel Simandl, Tomáš Vémola, Pavel Mezera, Miroslav Dušek, Bořek Zelenka

CHARAKTERISTIKA OBLASTI:

Silně zaledněná oblast centrálního Tian Shanu charakterizovaná sněhovými a ledovými štíty různé obtížnosti. Skalní terény jsou velmi rozbité a nestabilní. Nejvyšší vrchol má 4747 m a spousta jiných má nad 4600 metrů. Ledovce jsou mohutné, rozčleněné ledopády a dosahují délky až 10 km. Stékají na výšku okolo 3300 metrů. Hlavní dolina Kongur Long má asi 30km a na ni kolmé boční doliny Západní Kongur Long a Východní a Západní Kalkagar mají do 10 km délky. Oblast pod ledovci je porostlá travou, lesy zde díky srážkovému stínu chybí.

ZÁKLADNÍ TÁBOR

Byl zřízen ve výšce 3000 m na soutoku dolin Kongur Long a Západní Kongur Long. Odtud se výstupy realizovaly ještě s jedním bivakem, nebo bez něj, v tom případě ovšem bylo nutné překonat až 1400 m převýšení v jeden den.
Během akce se podařilo uskutečnit 5 výstupů a ze šestého vycouvat díky pokročilému času na vodním ledu sto metrů pod vrcholem:

KARA KOO 4289 m

(Kleslo, Majer, Bednář, Simandl)
Vrchol nad dolinou Východní Kalkagar, který ji uzavírá svou ledovou stěnou. Po vstupu na ledovec a projití pásma trhlin a okrajových odtrhů následovalo přelezení krátkých ledových strmých úseků na hřeben. Výstup po hřebeni byl pak sněhový až na vrchol.

LAMA 4010 m, VERBLUD 4060 m

(Vémola, Mezera)
Dvojice vrcholů ve skalním hřebeni nad ohbím ledovce Kongur Long. Sedlo mezi nimi dosaženo nestabilním rozlámaným suťovým svahem a lehkými skalami. Ze sedla následoval výstup na Lamu vlevo lehkým skalním hřebenem a na Verbluda vpravo žlabem a skalami pravé části hřebene. Oba vrcholy byly čistě skalní.

AK BAŠI 4610 m

(Kleslo, Majer, Bednář)
Velmi výrazná ledová homole v hlavním hřebeni pohoří. Velmi dlouhý přístup pod severní hřeben díky obcházení ledopádů a oblastí trhlin v hlavním ledovci Kongur Long. Po nastoupání asi 1200 výškových metrů z bivaku pod ledovcem následoval závěrečný výstup přes dvě okrajové trhliny ledovým severním hřebenem.

KONGUR LONG 4747 m

(Vémola, Mezera, Dušek, Zelenka 100m pod vrchol)
Nejvyšší vrchol doliny. Zdolán výstupem hlavním ledovcem do sedla zbrázděného křížovými trhlinami, nutné přeplazení několika sněhovým mostů. Výstup pravou částí ledové jihozápadní stěny (50°). na vrcholu známky lidské přítomnosti dříve, ale výstup nebyl publikován ani v ruských ani západních zdrojích.

HODNOCENÍ LAN LOWE

Lana splnila vše, co slibovala. Tedy nízkou hmotnost, dostatečný průměr pro pohodlnou manipulaci. Jelikož byla nová, ještě fungovaly všechny impregnace. Zkoušeli jsme i na jiných akcích – Vysoké Tatry, Centrální Kavkaz a na všech jsme s nimi byli spokojeni a doporučili bychom je pro klasické horolezectví v horách.

© ARSYLINE 2021
Upozornění
Zavřít