Vyhledat Menu
Tenote

Nasákavost lan

Podívejte se na našem videu na rozdíl v nasákavosti dynamického lana s impregnací a bez ní. Video vypovídá o všem, sledujte!

Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu.

Proč je nasákavost problém?

Nasákavost je jednou z velmi důležitých vlastností lana. Při nasáknutí dynamického lana vodou se prudce zvyšuje jeho hmotnost, snižuje se pevnost a schopnost pohlcovat pádovou energii. Po absorpci vody značně klesá pevnost lana a také se snižuje počet pádů. Tato nedílná vlastnost lana (hydrofilita) je způsobena samotným materiálem, ze kterého se dynamická lana vyrábějí.

Mokrá (a zmrzlá) lana ztrácejí své původní vlastnosti, v porovnání se suchými lany je zaznamenán pokles statické pevnosti o 30%, počet pádů na věži se redukuje až na 1/3 původní hodnoty v porovnání s lany novými (suchými). Namočení má vliv na mechanické vlastnosti i po relativně krátkém čase (cca 2 hodiny), v podstatě stačí jen postříkání vodou. Objem vody nasáknutý novými lany se pohybuje mezi 40 – 45% hmotnosti lana suchého, v případě použitého lana je nasákavost až 60%.

Dobrou zprávou je, že po správném usušení lana opětovně nabývají své původní charakteristiky. Tato sušící časová prodleva by mohla být problémem v urgentním, neodkladném použití lana.

Jak z toho ven?

Cestou je metoda povrchové úpravy, pomocí níž je na oplet nanášen v podobě velmi malých a homogenně rozprostřených částic Teflon. Tyto částice dokonale pokrývají povrch lana a vytvářejí na něm téměř nepropustnou ochrannou vrstvu, odolnou jak proti vodě, tak proti prachu a jiným částicím, které by mohly lano poškodit.

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít