Vyhledat Menu
Tenote

Vertikon Zlín 26.4.2014

Do závodu se během sobotního rána zaregistrovalo celkem 70 závodníků ze všech koutů republiky a dva závodníci ze Slovenska. Šlo o hodně, zlínský závod byl druhým ze dvou nominačních závodů do České reprezentace pro Evropské poháry mládeže, které se budou konat v Imstu (31.května – 1. června) a Edinburgu (14.-15. června), nebo případně pro Mistroství světa, které se bude konat v Nové Kaledonii (20.-24.září). Zájemců o reprezentační dres bylo dost, a tak bylo možné očekávat dobré výkony.

V 9:20 byly předlezeny všechny kvalifikační cesty a po půl desáté se mohlo začít. Kvalifikační i finálové cesty stavěl Štěpán Stráník a myslím, že skutečně neměly chybu! O kvalitě cest svědčí i Štěpánův vlastní komentář “vydal jsem ze sebe 120% a líp už to fakt neumím!“

Pro doplnění, obtížnost nejlehčí kvalifikační cesty pro kategorii dívky B byla 7+/8-, a následovaly 8, 8, 8+/9-, 9-UIAA. Finálová cesta pro kategorii dívky B byla 9-zatímco kategorie chlapců B, dívek A a J měla připravenou finálovku za 9+, a chlapci A a J cestu obtížnosti 9+/10-UIAA.

Cesty byly postavené z chytů a struktur značek X-cult, HRT, Volx, Core, Aix, Makak a Amuerte a až na madla, která byste v těchto cestách hledali marně, zde byly pro závodníky nachystány snad všechny druhy chytů a struktur od mikrolišt, stisků, velkých oblin, sokolíků, až po obří struktury. Cesty tak vedle síly a vytrvalosti lezců, prověřily také řádně jejich techniku, kreativitu a lezeckou intuici.

Ve všech kategoriích kromě juniorek, kde je účast již tradičně slabší, a kde měly závodnice finále víceméně jasné už od začátku soutěže, se bojovalo o každý chyt a každý krok, který mohl být rozhodující pro vstupenku do finálového kola popř. reprezentace.

Závod měl dobrý spád a zhruba kolem půl druhé byly jasné všechny postupující osmičky (resp. finálová trojka juniorek). Je velká škoda, že do závěrečných bojů nemohl díky zranění nastoupit také slovenský reprezentant Tomáš Plevko, který s přehledem topoval obě kvalifikace, a který byl velkým favoritem tohoto závodu.

Okolo třetí hodiny mohlo začít vyvrcholení celého závodu.

V kategorii dívky B dvě vedoucí závodnice shodně toply obě kvalifikace, ale finálová cesta je s těsnými rozestupy rozřadila do konečného pořadí -1. Lenka Slezáková, 2. Veronika Peltrámová, 3. Sabina Večeřová.

V kategorii chlapci B měli shodné dva topy z kvalifikací dokonce tři závodníci. Nakonec ale s nejtěsnějším rozdílem vyhrál Kuba Konečný před Vojtou Vlkem a Vojtou Trojanem.

Kategorie dívky A je, co se týče špičky, asi nejvyrovnanější. Opět jsme viděli hned u tří závodnic dvojtopy v kvalifikacích a tyto závodnice si nakonec také rozdělily první tři místa v konečném pořadí. Ve velmi dobré formě se zde představila Veronika Šimková, která si nakonec suverénním výkonem ve finále dolezla pro zlato před stříbrnou Janou Vincourkovou a bronzovou Kateřinou Zachrdlovou.

V kategorii chlapci A postupoval do finále z 1. místa Kuba Dvouletý s malým rozdílem před 2. Petrem Kligerem. V závěrečné cestě to bylo opět velmi těsné, ale Kuba nakonec přeci jen vybojoval letošní druhé zlato v ČP, před druhým Petrem Kligerem a 3. Zbyškem Černohousem.

V kategorii juniorek, jak už bylo uvedeno, startovaly pouze tři závodnice, a tak spíše než o bednu šlo

o porovnání výkonů se špičkou kategorie dívky A. Na prvním místě se umístila po dvou topech v kvaldách a velmi dobrém výkonu ve finále Tereza Svobodová, před Ivou Vejmolovou, která měla také dva topy v kvalifikacích, ovšem finále jí nevyšlo zdaleka tak, jak by si asi představovala. Třetí příčku obsadila Zuzana Pfeiferová.

A dostáváme se k poslední kategorii -Junioři Tady už nějakou dobu bezkonkurenčně vládne Martin Jech, který posledních šest závodů Českého poháru dokázal vždy vyhrát! V lezení má obrovský tah na branku a lezecké problémy přejede většinou stylem „buldozer“, takže si jich vlastně ani nevšimne. Také ve Zlíně vyhrál s jasným náskokem, nicméně druhý Štěpán Wolf o sobě dal vědět velmi pěkným výkonem, kterým vyrovnal své nejlepší umístění v ČP, kterého dosáhl loni na závodech MČR v Písku. Na třetím místě se umístil zaslouženě Denis Pail, který předvedl také velmi dobrý výkon.

Přibližně v 17:30 bylo dobojováno a zbývalo vyhlásit tombolu s krásnými cenami od sponzorů, diváckou soutěž o sympaťáka závodu, kterým se stal tentokrát Martin Jech a nakonec vyhlásit vítěze závodu, kteří dostali kromě hodnotných cen od našich sponzorů také krásné poháry.

„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít