Vyhledat Menu
Tenote

VALAŠSKÝ PAVŮK 2011

Závody ve sportovním lezení na obtížnost dospělých

Lezecká stěna Rožnov dne 26. 3. 2011

První jarní sobota tohoto roku podle předpovědi počasí nelákala k výletu, ale svedla necelou čtyřicítku závodníků do Rožnova p. Radhoštěm na tradiční závody v lezení na obtížnost. Soutěž s názvem VALAŠSKÝ PAVŮK 2011 vystihuje zvláštní živočišný druh, který je ochotný celý den soupeřit s gravitací, přičemž se tváří radostně, jakoby povznášel nejen tělo, ale i ducha. Několik desítek pavouků na lanech rozplétalo hlavolamy pěti kvalifikačních cest, které jejich opěvovaný stavitel Pavel Solanský hodnotí každoročně slovy: „ je to lehčí, jako loni,“ a všichni mu to věříme.

Proč se tedy divím, když se držím chytu pravou rukou pod levým stehnem a přemýšlím, kde mám levou ruku a už vůbec nechápu, jak mám pohnout pravou nohou. Problém bude v hlavě, řekl by Soli. Každá cesta má svůj půvab. Hledáme řešení a radujeme se, když se pohneme z místa. To nejcennější je síla a každý si ji šetří. V kvalifikaci se ukazuje, že modrá cesta bude prubířským kamenem. Každý, kdo se jí zalekl, si ji ponechal na závěr. Boulder pod převiskem rozporem z kouta a do sokola, tomu ještě dnes nerozumím. Když to nepůjde technicky, půjde to silou. A rvu chyt za chytem, co čert nechtěl, ono mi natéká. Zoufalý skok na teč k „mému“ poslednímu chytu. Nejsem sám, komu v této cestě „došlo“. Nutno přiznat, že celá desítka lezců se statečně dostala, až pod strop, kde se ukázalo, kdo z této desítky bude bojovat ve finále o příčky nejvyšší.

Finále začalo. Jako první se představí ženy a dívky. Když postoupí do finále Míša Solánská, jako by se jednalo pouze o souboj o druhé a třetí místo. Přesto letos šance vycítily i Jitka Slezáková a Magda Sieklíková. V kvalifikaci se všechny tři téměř rovnocenně popasovaly o finále a tak šance na překvapení byla. Finálová cesta vycházela z koutové technicky vyvedené koutovky do stropu. První velký problém bylo oblezení krápníku, který se jedna ze závodnic pokusila hlavou urazit. S napětím jsme pozorovali kroky všech závodnic a byla to nakonec Míša Solánská, která ze stropu ukousla největší porci a spravedlivě zvítězila.

Nástup chlapů pozorovala plná tělocvična a za hutných zvuků hudby všichni upínali zrak na nejlepší desítku lezců tohoto dne. Na začátku několikametrový traverz a pak vzhůru, ukloněnou stěnou po levé hraně stěny. Obdivujeme techniku lezců při prvním klíčovém kroku z otevřené svislé kapsy, kde se musí poskládat co nejvíce prstů, přebrat a natáhnout se do obliny. Pod stropem skončilo několik lezců. Jako první udělal průvan mezi pavučinami stropu Jakub Lyčka. Jeho technické lezení a atletická postava dávala tušit, že se tu ukazuje mladý sportovní talent. Jeho pokus pozastavila chybička při necvaknutí expresky a při kroku zpět si zajistil pěkné třetí místo. Závěr finále sliboval podívanou na dva nejlepší lezce z kvalifikace, kteří jako jediní dolezli všechny cesty do Topu! První z dvojice nastoupil právem favorizovaný Standa Pekárek z Vizovic. Jeho jméno se pravidelně objevuje ve výsledkových listinách mnoha závodů Českého poháru – nejvyšší soutěže v České republice (loni pátý nejlepší v ČR!). Výborně technicky i silově vybavený lezec ukázal, že i ve stropě našel rezervu, aby pobídl diváky k živější atmosféře. Závěrečný dolez do Topu a ve visu jednoruč zapnul poslední expresku a mohl si radostí zařvat. Následně se do zápolení o kovového pavouka zapojil i David Holiš. Technickou pasáž přelezl bravurně a všichni jsme jen zaklonili hlavy, abychom viděli druhý nejlepší výkon ve stropu, tentokrát jen jediný chyt od Topu!

Po slavnostním vyhlášení výsledků a děkovačce partnerům soutěže: Pemi Outdoor, Reallstudi.com, Singing Rock, Lanex, Luki sport, Holba, Ferata sport…to zdaleka ještě nebylo vše! Následovalo zápolení o Valašského siláka – lezení převislého pilíře se zátěží! Ze skupiny dvaceti odvážných se záhy oddělilo silné trio finalistů, kteří zvyšovali zátěž a v posledním kole dokázali s úctyhodnými 38kg nastoupat převisem poctivý kus pilíře! Nejlepší formu potvrdil Staňa Pekárek a právem získal tradiční flašku Pavůkovice. Druhý dolezl Jakub Lyčka, o chyt před třetím Davidem Holišem.

Letošní ročník splnil svou kvalitní a hojnou účastí očekávání, která s sebou závody v lezení na umělé stěně přináší. Díky patří Davidu Holišovi za přípravu a organizaci jedinečného závodu na Valašsku. Chvála Pavlu Solanskému za čas, který věnuje stavbě cest. Jen kdo přišel, závodil, ochutnal pivo grátis, využil malé bufeťáky a smál se Kukyho komentářům ví, že ten den na VALAŠSKÉM PAVŮKOVI 2011 stál za účast!

Zdroj: Mgr. Igor Haša

„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít