Vyhledat Menu
Tenote

Valašský Pavúk 2010

Sobota 27. 3. 2010, lezecká stěna Rožnov pod Radhoštěm

Konec března v kruzích lezců z Valašska znamená krom příchodu voňavého jara i další významnou událost – závody v lezení na obtížnost – Valašský pavúk, které si za roky pořádání získaly oblibu i mimo region.

Letošní Valašský pavúk 2010, konaný na lezecké stěně v Rožnově pod Radhoštěm, měl opět další inovace jako komentované finále, speciální hudební mixy, opět větší počet cen pro závodníky (až do 10. místa!), celodenního bufetu apod., což přilákalo mnohem větší počet lezců i lezkyň. Konkrétně se do kategorie „chlapi“ zapsalo 18 borců a do kategorie „baby“ pak 7 sportovkyň.

Zahájilo se výkladem pravidel a bezpečnosti a představením sportovních cest z dílny velezkušené dvojice stavitelů – ex-mistra Evropy ve sportovním lezení Pavla Solanského a Martina Marečka, kteří staví líbivé, záludné a hlavně technicky náročné cesty exkluzivně už od roku 2004.

Za zvuků hutné hudby začala v 10 hodin kvalifikace v podobě 5-ti sportovních cest obtížnosti cca 6- až 7+, z níž postoupilo do semifinále (7+/8-) 12 mužů, do ženského finále pak 5 žen.Chlapské semifinále dále roztřídilo borce a do finálové cesty (8+) postoupilo 8 nejlepších.

Následovalo finále žen. Startovalo se (jako vždy ve finále) od nejmenšího součtu kvalifikačních bodů po největší, finálová cesta v obtížnosti 8. Absolutní koncert ve stropě s dolezem do TOPu předvedla loňská vítězka Míša Solánská z Ostravy a s přehledem deklasovala zbytek startovního pole, jak se později ukázalo, tak i mužského… O druhé místo proběhla napínavá velmi vyrovnaná bitva! Zaslouženě si pro druhé místo dolezla zkušená rožnovská matadorka Jitka Slezáková, které ke druhému místu pomohlo bojovné tečování 16. chytu! Ale největší překvapení byl precizní lezecký výkon Terky Hanzelkové z Frenštátu pod Radhoštěm, kterou parádní finálový výkon (15. chyt!) katapultoval z posledního postupového místa až na konečnou bronzovou příčku! Pochvalu zaslouží i krásný výkon dvou mladičkých dívenek – Barči Machulkové ze Vsetína a Lenky Slezákové (souboj generací zatím ve prospěch té zkušenější...), kterým utekly stupně vítězů opravdu o chlup.

Finále mužů slibovalo vyrovnanou bitvu a předpoklady se potvrdily! Hned 4 borci dolezli na stejný (20.!) chyt, ale pouze David Jurajda z Dolní Bečvy dokázal posbírat poslední zbytky sil a tečoval následující, čímž se stal letošním Valašským pavúkem! O dalším umístění rozhodovaly výsledky předchozí, což na 4. pozici odsunulo Radima Zajíčka z Valašského Meziříčí. U dvou borců ale byly výsledky ze semifinále i z kvalifikace naprosto shodné, tak se pustili do nově vytvořené cesty, aby si zabojovali o druhé místo. To po zkušeném výkonu ukořistil Igor Haša ze Vsetína, třetí místo vybojoval silově lezoucí Filip Dobiás z Valašského Meziříčí.

To ale ještě nebylo vše. Na závěr se přihlásilo 22 mužů a žen do tradičního zápolení o Valašského siláka, což není nic jiného, než lezení převislé hrany se zátěží. Kvalifikační zátěž pro „chlapy“ byla 20 kg, „baby“ měly půlku. Soutěž gradovala až na zátěž 27 kg, kterou dokázal vynést pouze jediný muž – Tomáš Denk z Valašského Meziříčí a právem si zasloužil tradiční Pavůkovicu. Poslední chyt neudrželi dva lezci – Filip Dobiás a Radim Zajíček, tak došlo na přítahy na liště „do mrtva“, kterými druhé místo v silákovi vybojoval prvně jmenovaný.

Než došlo na vyhlášení všech výsledků, jen tak ze zvědavosti se do mužské finálovky „podívala“ loňská i letošní Valašská pavoučice – Míša Solánská…a světe div se, po celodenní dřině dolezla o 4! chyty dál, než nejlepší mužský finalista. Klobouk dolů…

Tak, další ročník Valašského pavúka je za námi. Nezbývá, než poděkovat všem partnerům, kteří akci podpořili: Singing Rock, Saltic, TENDON, Pemi Outdoor, Luki Sport, Vertical Sport Šilhán, Holba – Zubr – Litovel (neomezené množství piva zdarma pro všechny!) a Reallstudio.com.

Krásné keramické medaile a dva ručně kovaní pavoučci mají své právem hrdé majitele, tak nezbývá, než se těšit na další, ještě lepší ročník!

Meďa

„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít