Vyhledat Menu
Tenote

Typologie lan

Jednoduchá lana

Lana se používají v jednom prameni a z tohoto důvodu jsou vhodná tam, kde nehrozí zvýšené nebezpečí přeseknuti lana padajícími kameny. Jsou vhodná pro skalky, skály, kolmé stěny, umělé stěny a pro lezení velkých stěn (big wall). Jednoduchá lana jsou většinou od průměru 9 mm a výše. Se stoupajícím průměrem stoupá pevnost lana, počty pádů, ale bohužel i váha. Proto je potřebné zvolit si optimální poměr mezi tloušťkou lana a jeho váhou.

Dvojitá lana

Používají se vždy stejná lana v páru a mají společné jistící postupové body. Výborně se hodí pro klasické lezecké aktivity v horách a v nestabilním terénu a všude tam, kde potřebujeme mít jistotu, že nám padající kamení nezničí lano a ostré hrany skal nepoškodí oplet. Nemusí jít vždy o lezení v horách. Nestabilní terén můžeme potkat i v neznámých skalních oblastech.

Poloviční lana

Pokud jsou lana použita v páru (dvojitá), poskytují pouze standardní bezpečnost. Technikou polovičního lana, při které se "levé" a "pravé" lano vede samostatně přes různé jistící body lze bezpečnost výrazně zvýšit.

Názvosloví

  • oplet - soubor navzájem se křížících pramenů
  • jádro - je buď pletené (z příze) nebo je tvořeno svazkem stáčených šňůr (stejný počet levo a pravotočivých)
  • pramen - soubor vláken (seskaná vlákna - několik částečně stočených multifilů)
  • vlákno - soubor filamentů - multifil
  • filament - nejmenší část lana (prochází nepřerušovaně celou délkou lana)
Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít