Vyhledat Menu
Tenote

TENDON podpořil závod ČP ve sportovním lezení

V sobotu 10. 4. 2010, proběhl již poněkolikáté závod ČP ve sportovním lezení na brněnské stěně Rajče a TENDON u toho nechyběl.

zdroj: lezec.cz

Stejně jako loni, byl tento závod druhým nominačním závodem do reprezentace sportovního lezení dospělých a tentokrát i jedním z nominačních závodů reprezentace juniorské. Na prezentaci, která probíhala mezi 8:00 a 9:00 hodinou ranní se dostavilo 5 žen, z nich 2 juniorky a 18 mužů, z toho 8 juniorů, mezi nimiž nechyběl jeden z nejlepších současných lezců světa a vítěz světového poháru za rok 2009, Adam Ondra. Na závodníky čekaly 2 kvalifikační cesty, z nichž jedna byla společná jak pro muže, tak pro ženy. Úderem půl desáté již začal samotný závod předlezením prvních kvalifikačních cest pro muže samotným stavitelem Petrem Solanským a pro ženy naší úspěšnou reprezentantkou v kategorii mládeže Ivou Vejmolovou. První kvalifikační cesta pro muže v obtížnosti asi 7b+ nachystala závodníkům první obtížnější místo hned u třetí expresky v podobě nejistého kroku, se kterým si však většina závodníků poradila bez větších problémů a k rozřazování tak došlo až těsně před koncem cesty. Zde se závodníci setkali s velmi nepříjemným cvakáním předposlední expresky, které je velmi často obralo o poslední kapky sil chybějících v následujících dvou až třech krocích do topu.

Výsledkem bylo dosažení 7 topů – Martin Stráník, Petr Havrda, Tomáš Binter, Jan Chvála, Martin Klemsa, Adam Ondra a Dalibor Muráň. Ženy svou první cestu zvládly z velké části bez větších zaváhání a pouze dvě závodnice nezvládly krok do předposledního chytu, který v podstatě znamenal cvakání topové expresky = top.

Druhá mužská kvalifikační cesta byla ohodnocena na 7c+ a rozdíl byl patrný hned u prvních lezců, co do ní nastoupili. Jako klíčové se ukázalo místo dvě expresky od konce, přes které se dostalo 7 lezců, z nichž pouze Martin Stráník a Adam Ondra dosáhli topu. Do finále postupovalo nakonec 13 závodníků, a to:

Adam Ondra, Martin Stráník, Petr Havrda, Dalibor Muráň, Tomáš Binter, Martin Klemsa, Jiří Lautner, Jan Chvála, Roman Kučera, Stanislav Pekárek, Aleš Eichmeier, Martin Šifra a Petr Potěšil. Ženy nastoupily ve své druhé kvalifikační cestě do mírně pozměněné cesty mužů z kola prvního a i u nich byl viditelný rozdíl ve vyšší obtížnosti cesty. Topu dosáhla jediná závodnice, a to Kristýna Ondrová, kterou následovala chyt pod topem Lucie Hrozová. Koncové pořadí postupu do finále pak bylo následující: Kristýna Ondrová, Lucie Hrozová, Kateřina Švecová, Gabriela Vráblíková, Romana Vlasinová.

Ve finále se mohli nejen závodníci, ale i diváci, těšit na dlouhé cesty, skýtající nejeden zajímavý moment. Lezlo se klasicky v obráceném pořadí dle toho, jak se závodníci umístili v kvalifikaci a tak jako první na svůj pokus v mužské cestě nastoupil Petr Potěšil. Již tento první finalista ukázal, že dolézt cestu až do konce nebude vůbec snadný úkol a skončil v prvním obtížném místě v kroku přes velký kulatý stisk chytu podobném „nočníku“ asi ve třetině finálové cesty. Toto místo se posléze opravdu ukázalo jako jedno z klíčových, kdy zhruba půlka závodníků zde zaváhala a znamenalo to pro ně při nejmenším velkou ztrátu sil, která jim chyběla pro následující strop. Velmi dobrý výkon podal hned třetí nastupující borec do finále (v kvalifikaci 10 – 13. místo), domácí Aleš Eichmeier, který jak se zdá, konečně dokázal také na závodech prodat to, co umí tak dobře na skalách. Nejen že již zmiňované místo přelezl s velkým přehledem, ale také perfektně vyřešil největší překvapení cesty a to skok mezi patou a šestou expreskou, díky čemuž mu síly stačily k výslednému třetímu místu. Přes zmiňovaný skok se poté dostali již jen čtyři závodníci – Martin Klemsa (výsledné 5. místo), Dalibor Muráň (4. místo), Martin Stráník (2. místo) a Adam Ondra (1. místo).

Poslední dva zmiňovaní také dokázali jistý odstup od zbytku startovního pole, kdy Martin Stráník dokázal překonat pasáž, při které musel závodník slézt dolů po struktuře přes 2 chyty společné pro nohy i ruce. Následný výlez zpět do stropu mu nevyšel jen díky tomu, že přesně nenašel chyt v zakryté části struktury. Absolutním vítězem se dle očekávání stal Adam Ondra, který finálovou cestu topoval a snad kromě lehčího rozmýšlení v závěrečném kroku do topu, nebylo znát, že by mu cesta dělala větších problémů.

Finále děvčat slibovalo zejména boj mezi Kristýnou Ondrovou a Lucií Hrozovou, i když podceňovat jsme nemohli ani v tomto závodě velice dobře lezoucí juniorku Kateřinu Švecovou. Finálová cesta byla vyváženou linií, která ženy prověřila zejména z hlediska jejich vytrvalosti. Rozhodovat se začalo při výlezu z převisu, který zvládly pouze dvě závodnice, přičemž Lucie Hrozová již nezaváhala a dolezla cestu až do konce. Top finálové cesty pro ni znamenal celkové vítězství, kdy Kristýně Ondrové chyběl k topu poslední krok a tím se zařadila na místo druhé.

Celkové výsledky najdete na www.horosvaz.cz/

V neposlední řadě bychom chtěli poděkovat sponzorům, bez kterých by se závod Českého poháru neobešel. Díky patří: Saltic Zlín, Tendon, Hudy sport, Rock Horn, Beal, TR walls.

Jura Čermák

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít