Vyhledat Menu
Tenote

Tendon cup Orlová

Je s podivem, jak čas utíká. Rok s rokem se sešel a před členy Horolezeckého klubu Gymnázia Orlová se opět objevilo pořádání třetího závodu letošního Tendon cupu. Je těžké psát pořád nové a nové verze článků, jelikož letos to byl již 12 rok, kdy se závody ať Českého poháru nebo Tendon cupu na stěně v Orlové pořádají.

Průběh je stále stejný a to díky dlouholeté sehranosti celého týmu. Týden před závody se sundá celá stěna a všechny chyty se pořádně umyjí, ať závodníkům nekloužou a potom i všem dalším lezcům, kteří přes zimní období na stěnu chodí. Musím poděkovat tam nahoru, protože přes počasí, které panovalo týdny předtím, se v sobotu 5. června krásně vyčasilo a chyty venku schly jedna radost. Jakmile máme stěnu sundanou, přichází na řadu přichystání závodních tras, které i letos stavěl aktuálně nejlepší závodník našeho klubu Dominik Uher za mé pomoci. Práce nám letos šla od ruky a tak čekalo na závodníky v sobotu 10 závodních cest, které jsou postavené v jedné barvě, aby i lezecká veřejnost si je mohla od září, kdy bude opět otevřeno vyzkoušet.

Již druhým rokem se pořádá náš závod společně s dvojzávodem Českého poháru na rychlost v Příboře. A tak v pátek navečer jsme odvezli naše závodníky do Příbora, kde se nejlíp umístil Tomáš Kolář na 3. místě v kategorii nejstarších chlapců. V letošním roce byla sobota 12. června určena našemu závodu a tak se k nám přesouvala téměř většina závodníků a něco ještě přijelo speciálně navíc. Celkem jsme tak měli pěkných 83 lezoucích dětí. Z toho bylo 7 dětí z našeho klubu. Po uvítání závodníků panem místostarostou Mojžíškem a předlezení všech závodních cest, již začaly boje o co nejlepší umístění.

Z našeho oddílu musím hlavně ocenit výkony těch nejmenších, kde velkou nadějí do budoucna je teprve 6letá Markétka Janošová. Ač skončila na nepostupových místech, její výkony byly úžasné. Je nutné zmínit, že v nejmladší kategorii (D) závodí děti v rozmezí i 5 let a tak pokud to Markétce vydrží, za pár let to bude ona, kdo všechny bude porážet. Ve stejné kategorii závodila i Eliška Adamovská. Ta postoupila do finále, kde skončila na šestém místě. Na její první závody to je však krásný výsledek. Tuto kategorii nakonec vyhrála Eliška Poláková z Lanškrouna. V kategorii nejmladších chlapců jsme měli Pavlíka Smigu. Pavlík je už zkušeným závodníkem a tak nás jeho postup do finále nepřekvapil. Na upravené fialové cestě děvčat bojoval pěkně, ale stačilo to rovněž na šesté místo. Výkon to byl těsný, jelikož od bedny jej dělily jen dva chyty. Celou kategorii vyhrál jednoznačně Pacejka Kryštof z Pustiměře. V dívčích kategoriích jsme již neměli další zástupce. Proto jen stručně. V druhé nejmladší kategorii, vyšla z tradičního souboje lépe Terka Laubrová z Pustiměře a v pro změnu druhých nejstarších dívkách Andrea Pokorná z Lanškrouna. Nejstarší kategorie dívek měla díky závodům v Příboře hojnou účast děvčat, které mohou závodit mimo soutěž a obsadily by podle výkonů první tři místa. Závod nicméně vyhrála Eva Křížová z Líšně.

Chlapecká kategorie C měla zástupce Jakuba Poláčka. Ten chodí do klubu zhruba měsíc až dva. I přesto jeho výkon nebyl špatný. V této kategorii bude ještě rok a má dostatek prostoru pro zlepšování. Vítězství si asi zamluvil na celý rok dopředu Petr Kliger z Trutnova, protože na žádném letošním závodě zatím nenašel pokořitele. Ani v chlapcích B jsme neměli zástupce a tak jen jméno vítěze. Tím byl letos Jan Doseděl ze Svitav, avšak závodící za blízký Lanškroun. Nejvíce zástupů jsme měli v nejstarších chlapcích A. Kuba Starostka si přišel závody vyzkoušet a nepostoupil do finále. Ondra Kawecki dopadl o dvě místa lépe a do finále šel z šestého místa, které si udržel. Nejlepší výkon předvedl Tomáš Kolář, který před finále byl na třetím místě a finálovou cestu nakonec možná i s trochou štěstí dolezl nejdál a vyhrál.

Všichni úspěšní na bedně dostali ceny od našich sponzorů, kteří i přes v médiích pořád zmiňovanou krizi přispěli. Je slušností je zmínit a hezky abecedně to byli: Bufo, COGO, CZ Promech, Český horolezecký svaz, HUDY Ostrava, www.jantomasek.cz, Makak, Město Orlová, Saltic, Tendon, Triop a TJ Baník Karviná. Všem děkujeme a doufáme, že i nadále nám pomohou s cenami pro závodníky.

Jak jsem v textu zmínil, v Příboře byly dva závody. Proto v neděli jsme se opět tam vrátili. Tomáš nemohl a tak místo něj jel Jakub Poláček. Zabojoval a postoupil do pavouka, kde skončil ve čtvrtfinále a čas mu tak vystačil na pěkné šesté místo. Odra Kawecki zopakoval svůj výsledek z pátku a zůstal před branami finále. Překvapením byla účast malé Markétky, která se taky neplánovaně zúčastnila, a i když skončila poslední, náladu si zpravila díky dolezení obou cest až do konce. Tím sklidila obdiv všech diváků a velký potlesk.

Aby byly výsledky za víkend kompletní, nesmíme zapomenout na Adama Smigu, jelikož na Tendon cup může jen mimo soutěž, využil toho, že na Slovensku se v sobotu konal Slovenský pohár a jel spolu s Pavlem Krůtilem z Břeclavi. V jejich kategorii první skončil Tomáš Plevko ze Žiliny, druhý byl náš Adam a Pavel skončil třetí.

Lumír Návrat

Foto: Karel Návrat

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít