Vyhledat Menu
Tenote

Teflon

Mokré lano zvyšuje svoji váhu a zhoršuje se manipulace s ním, navíc ztrácí svou pevnost a tím bezpečnost. Vysoká odolnost proti vodě je důležitá zejména při lezení v zimních podmínkách, kdy je lano vystaveno zároveň vlhku a mrazu. Lano bez impregnace zamrzá a může být pro další činnost nepoužitelné.

Osvědčenou stálicí  v oblasti impregnace lan je TEFLON®ECO. Představuje novou generaci polymeru, který vykazuje vysokou stabilitu v extrémních podmínkách - odolnost vůči přímému slunečnímu záření a přímému působení vody. TEFLON®ECO je speciální vodoodpudivý polymer na bázi fluorovaného polyakrylátu, který je schopen neprodyšně uzavřít strukturu lana a zabránit tak průniku molekul vody do vnitřní struktury lana. Lana jsou chráněna vysoce flexibilní organickou pryskyřicí na bázi organických fluorových polymerů a vytvořený ochranný film fluorových alkylových substituentů snižuje povrchovou energii textilního materiálu, že odpuzuje nejen vodu, ale i látky mastného charakteru. Výsledkem nanesení tohoto polymeru na lana TENDON je zpevnění a zafixování struktury skané příze a zvýšení odolnosti vůči oděru. Naší motivací pro výběr právě této impregnace je její značná afinita k syntetickým vláknům a vysoká odolnost vůči vodě Aplikací TEFLON®ECO na modely lan TENDON je zajištěna delší vyšší užitná hodnota, životnost lana a logicky i vyšší bezpečnost pro horolezce.

Každé dynamické lano Tendon má oplet ošetřený základní impregnací, která výrazně zvyšuje jeho odolnost vůči pronikání vlhkosti. Při výrobě lana je na každé vlákno opletové příze nanesen impregnační roztok, jehož aplikací vzniká odolná vrstva chránící každé vlákno. Tato vlákna pak tvoří kompaktní oplet, který zvyšuje životnost lana.

Úplná impregnace lan Tendon nazvaná Complet Shield je kombinací vodoodpudivé úpravy jednotlivých vláken jádra a opletu. Povrchová úprava všech vláken přispívá k nižšímu tření uvnitř lana během namáhání, důsledkem čehož se výrazně prodlužuje jeho životnost.

Díky minimální absorpci vody nedochází k navýšení hmotnosti lana či jeho zmrznutí v zimních podmínkách. Vrstva TEFLON®ECO poskytuje lanům TENDON nadstandardní užitné vlastnosti, především ve vlhkém a drsném prostředí.

Laboratorní testy a zkušenosti našich testovacích lezců ukázaly, že díky této technologii se mohou lana Tendon chlubit lepšími parametry voděodolnosti a oděruvzdornosti než podobné výrobky – lana vykazují minimální nasákavost a maximální odolnost vůči působení povrchu skal. Logicky se tak prodlužuje životnost lana a zvyšuje bezpečnost horolezce.


 

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít