Vyhledat Menu
Tenote

Praní lan

TENDON Rope Cleaner

je vysoce účinný prací prostředek pro bezpečné a důkladné praní jak v pračce, tak k ručnímu praní. Žádným způsobem nepoškozují lana a navíc - po vyprání a řádném vysušení je lano čisté, pomaleji stárne a snadno se používá! Lano je  textilní výrobek a když se ušpiní, naštěstí se může vyprat. Ručně, nebo v pračce?

Ruční praní není tak intenzivní jako praní v pračce - pračka vypere lano efektivněji a vlastnosti lana se výrazně nezmění. Polyamid má jednu nežádoucí vlastnost - nasákavost. Je schopen nasát vodu až do mezimolekulárních struktur a ta zcela rozbourá vazby mezi jednotlivými molekulami, které zajišťuji pevnost v suchém stavu. Již při zvýšení hmotnosti lana vlivem vlhkosti o 5 % je možný pokles počtu pádů o více než 30%!

Teplota vody

Lano pereme zásadně ve vodě teplé max. 40 °C, nikdy ne více - polyamid jako každé textilní vlákno  má tendenci se srážet a srážením se snižuje jak pružnost lana, tak počet pádů.

Běžný prášek na praní nebo TENDON Rope Cleaner?

Běžný prací prášek je pro praní horolezeckých lan zcela nevhodný. Ideálním prostředkem pro ruční praní  i praní v pračce je speciální přípravek TENDON Rope Cleaner, který byl vyvinut pro důkladné a bezpečné praní lan. Po důkladném vyprání a vysušení lana nedojde k žádným změnám v parametrech lana.

Sušení vypraného lana

Lano je vhodné sušit vždy na suchém, tmavém místě, kam nesvítí přímé slunce a kde není zdroj sálavého tepla. Doba sušení je velmi důležitá. Lano, i když se jeví jako suché, obsahuje stále velké množství vody. Zbytkový objem vody snižuje pevnost lana až o 30 %.

„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít