Vyhledat Menu
Tenote

NEGATIVNÍ VLIVY AUTO NÁPLNÍ NA HOROLEZECKÁ LANA

Lezecké výlety do vzdálenějších jsou nedílnými součástmi lezcova života. Často je, mimo lezeckých potřeb, nezbytné přibalit do kufru náplně, které auto během své cesty spotřebuje a které je třeba průběžně doplňovat.

Po několika dnech života v takovém dopravním prostředku se mohou dostat mezi proviant, oblečení a lezecký materiál i takové věci, jako je olej, Fridex, brzdová kapalina a různé další tekutiny. Pak může lehce nastat situace, kdy vytáhneme lano a zjistíme, že je polité nějakou blíže nespecifikovanou tekutinou. Třeba takový flek od brzdové kapaliny nebo loňského Fridexu na laně, to je komplikace. Je nutné pro zdar výletu navštívit nejbližší lezecký obchod a koupit lano nové, nebo je to OK a stačí třeba jen vyprat (popřípadě se tím vůbec nezabývat)?

Vlivy nejběžnějších auto náplní na lana

Průběh testu

Lano bylo namočeno na 24 hodin do příslušné kapaliny, kterou jsme pak nechali dalších 72 hodin působit. Poté jsme lano vyprali dle návodu speciálním pracím prostředkem na lana (TENDON Rope Cleaner). Po vyprání se lano sušilo 14 dnů v suché místnosti bez přímého slunečního záření a přímých topných systémů.

Vždy byly testovány dva stejně znečištěné vzorky a porovnány s vypraným čistým lanem.

Testovaná lana byla nová, test tudíž nezahrnuje sníženou pevnost lezením, pády a běžným opotřebením.

Z výsledku je patrné, že všechny použité chemikáliesnižují výsledný počet pádů.

Výrazný pokles pádů jsme naměřili u brzdové kapaliny, nemrznoucí směsi do chladiče a u letní směsi do ostřikovačů. U olezených lan potřísněných těmito chemikáliemi doporučujeme znečištěné lano vyřadit. Pokles pádů olezením a následně znečištěním by mohl mít fatální následky.

U ostatních látek z testu není snížení pevnosti výrazné a znečištěné lano postačí vyprat a řádně vysušit. Vzhledem k tomu, že to vše jsou kapaliny spíše viskózní a na povrchu lana tvoří nepříjemnou vrstvu, je vyprání víceméně nutné.

Lano je nutné po vyprání dobře vysušit, což trvá, jak uvádíme výše, třeba i 14 dnů. Pokud vám nezbývá dostatek času na důslednou realizaci celého procesu, doporučujeme výměnu lana za bezvadné.

Druh znečištění Počet pádů
Čisté vyprané lano 6 | 6
Benzín 5 | 5
Nafta 6 | 5
Olej 5W40 syntetika 5 | 5
Olej 10 W 40 polo syntetika 5 | 6
Olej do serva a aut.převodovek 5 | 6
Brzdová kapalina DOT4 4 | 4
Nemrznoucí směs do chladičů 4 | 4
Letní směs - stěrače 5 | 4
Zimní směs - stěrače 5 | 5
Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít