Vyhledat Menu
Tenote

Mára Holeček - CZ

Bydliště

Praha, Česká republika

První lezení

Když jsem dorostl do čtvrtého roku svého života otec usoudil, že jsem již natolik sám sobě nebezpečný, že je nutné pro mé další setrvání na této planetě dát mému životu lekci a řád. Vzešlo to z jeho předchozích zážitků, kdy mé sebevražedné pokusy vylézt kamkoli a také zřítit se odkudkoli měly stupňující se charakter. Tak jsem se jako mrňavý capart poprvé objevil s lanem na skalách. Otcův pocit vítězství, že z velké výšky dostanu strach, vzápětí ochabl. Další pokusy zahltit mě jinými sportovními aktivitami v průběhu dospívání pro odpoutání pozornosti za dobýváním vertikál dopadly stejně tak neúspěšně. Jak to často bývá, rodičovské výchovné prostředky se minou absolutně svým účinkem.

Nejtěžší výstup na který jsi pyšný

Slovo pyšný zní lehce samolibě, takže použiji spíše slova jako přežil nebo udělal si radost.

Skálky

Jelikož jsem se narodil v české kotlině využívám našeho velkého bohatství v podobě pískovcových skal. Mám rád jak „morálové“ cesty, tak i sportovní. Na písku jsem nejvíce vylezl RP 10c a na vápencových skalách utrápil 8b.

Hory

Grandess Jorases – S stěna „Manitua“, Pakistan/Karakoram/Amin Brakk 5850m prvovýstup, název cesty „Czech Expres“ Z stěna, Chile/Patagonie/Cerro Central 2800m - nová varianta, název cesty Makarony Poritge Junction V stěna, Chile/Patagonie/ Escudo 2600m - první opakování, název cesty The Dream V stěna, USA/Yosemite/El Capitan – opakování skalních cest - Wyoming Wheel Ranch, Kirgystan/Pamíro-Alay/Peak 4810 m prvovýstup, název cesty „Otíkovy mokré sny“ SZ stěna, Kirgystan/Pamíro-Alay/Octouber 3850m prvovýstup, název cesty „Otíkovo vítězství“ S stěna, Nepál/Centrální Himálaj/Kyashar 6750m prvovýstup, název cesty „Ramro Chaina“ JV stěna, Indie/Garhwálský Himálaj/ Mt. Meru 6310m – prvovýstup, název cesty „Filkův nebeský smích“ SV stěna.

Nejoblíbenější lezecká oblast

Na písku určitě vede Adršpašsko - teplické království, Žlebské údolí, Tisá - Ostrov, Příhrazké a Drábské skály, Prachovské skály - ukázat na jednu z nich nejde, jelikož každá oblast má svoje kouzlo. No a na vápně nedám dopustit na Krabi v Thajsku, mám to vždy spojený se sluncem, totální lezeckou pohodou, cachtáním v moři a popíjením dlouhých drinků.

Volný čas

Když si představím volný čas, tak se mi vybaví slovo nuda. Nerad se nudím... a tak se hýbu.

Proč děláš právě lezení

Nic jiného neumím...

Tréninkový den

K lezení přistupuji jako k životnímu stylu. Takže snaha o poměr co nejvíce lézt a co nejméně pracovat. Normální den znamená lézt dokud to baví a pak vymývací a vše uklidňující hodinový běh.

Zdroj tvé motivace

Stačí se zvídavě koukat kolem sebe a nezapomenout snít a hrát si s představami.

Nejdrsnější zážitek z hor

Nemám, vše za čas vybledne a přetře se na růžovo.

Osobní vzor

H. Bul, D. K. Scott, Ch. J. S.Bonington, ale nemusím hledat jenom v cizích zemích, například doba Josky Rakoncaje nebo Pepína Nežerky je dobou, která je mi vzorem a myšlenkově blízká.

Názor na aktuální lezecký svět

Dobrý. Pokud budu mít stále okolo sebe lidi, kterým přináší lezení zdroj radosti, pak i můj svět se bude okolo nich točit.To bohatě stačí.

Motto

Dělat co mě baví a snažit se tím neobtěžovat a neštvat své nejbližší okolí.

Plány do budoucna

Stát se rentiérem a užívat si života.

Pokec o sobě samém

Nic mě nenapadá. Snad jen, a nevím, zda to mám na sebe prásknout, ale hrozně nerad píšu o sobě...


„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít