Vyhledat Menu
Tenote

LANEX Cup, TENDON Cup… jak to vlastně začalo?

Historie (LANEX)TENDON Cupu sahá do roku 2002, kdy se pod původním názvem LANEX Cup uskutečnil historicky první závod v Hejnicích. Následovaly závody na podzim téhož roku v Pustiměři, od roku 2003 mají v podstatě svou dnešní podobu. Jak čas ukázal, tak si tato mezi mladými lezci bezesporu prestižní soutěž získala své příznivce.

U zrodu soutěže, která od svého prvního ročníku plošně pokrývá jak Moravu, tak Čechy, stála jednoduchá myšlenka – přitáhnout k lezení co největší počet mladých lidí. Možná tehdy byla v podtextu myšlenka, že ze závodníků mohou být potenciální zákazníci… ani dnes tu myšlenku nelze úplně popřít… ale když se zpětně podíváme na pár čísel, zůstává nám tu hlavně radost ze sportu, z lezení, ze soutěžení. Z toho, že se možná trochu podílíme na tom, že děcka zamířila do lezeckých center, do skal, do přírody…

Pojďme se na pár čísel společně podívat. Do dnešního dne (s výjimkou letošního prvního závodu v Olomouci) si v (LANEX)TENDON Cupu zazávodilo 683 děvčat a 964 kluků ve všech kategoriích, tedy včetně kategorie E.

Vůbec nejmladšími závodníky, kteří kdy v seriálu závodů startovali, byli vloni v Lanškrouně čtyřletý Lukáš Hacura a již dříve – v roce 2003 v Turnově také čtyřletá Alžběta Holcová a v Prostějově stejně stará Veronika Klíčová.

Pětiletých kluků v historii startovalo celkem sedm, stejně jako holčiček. Za osm let závodil v TENDON Cupu úctyhodný počet 1 647 závodníků, mezi nimi dnes mnoho zvučných jmen. Cítíme, že toto nás zavazuje.

V letošním roce, stejně jako v letech předchozích, podpoří společnost LANEX seriál závodů cenami v hodnotě kolem 340 tisíc korun. Pokud se naše plány do let dalších podaří, rádi bychom závody z území České republiky rozšířili i za hranice a zahraniční účastí tak motivovali české závodníky k ještě vyšším výkonům. Doufáme, že se podaří uspořádat i závod, jehož účastníky by byly i handicapované děti. Věříme, že se nám to podaří dříve než v jubilejním desátém ročníku soutěže.

Přejeme všem malým i větším lezcům a lezkyním, aby je závodění moc bavilo a organizátorům těchto závodů posíláme náš obdiv a veliký dík.

Váš TENDON Team

P.S. Pokud si někdo z vás, lezců, nebo rodičů a fandů vede záznamy, sbírá fotografie a zajímavosti z minulých ročníků, pošlete je k nám a my je rádi zveřejníme.

„Navaž“ se s TENDONEM i na e-mail.
zavřít