Vyhledat Menu
Tenote

Kong Futura system

Inteligentní šplhadla

Proslulý italský matrošový gigant KONG uvedl řadu trpasličích a lehkých, přitom však bytelných blokantů. Rodina FUTURA čítá ruční šplhadlo FUTURA HAND, nožní FUTURA FOOT (ruční i nožní ve dvou verzích, levé a pravé), prsní FUTURA BODY (mezi prsák a sedák) a nakonec kladku s blokantem FUTURA MINI BLOCK (k svépomocné záchraně a tahání „sviní“).

Futura Foot a Futura Body jsou hlavně pro jeskyňáře a stromolezce. Nás nejvíce zaujalo kompaktní ruční šplhátko FUTURA HAND. S rozměry 140 × 81 × 23 mm (měřeno „přese všechno“) a váhou 132 g je patrně nejmenším a nejlehčím šplhadlem s rukojetí na trhu. Masivní duralové tělo s kolíkem-dorazem palce v horní úvrati, samosvorný palec systému „clean cam“ s otvory mezi zoubky (rošt eliminuje nebezpečné pěchování sněhu či bláta), kolíkem k snadnému uvolňování při sestupu a bezpečnostní pojistkou proti nechtěnému otevření a vypadnutí z lana. Plastovou ergonomickou rukojeť lze snadno demontovat a podle potřeby nahradit jinou (dodávány jsou dvě, menší a větší).

FUTURA HAND dobře jezdí po lanech průměru 8 - 12,7 mm a drží náramně, pochopitelně má veškeré certifikace. Povšimněte si zásadního rozdílu oproti jiným šplhadlům s rukojetí – lano je vedeno dlaní lezce, což skýtá výbornou stabilitu přirozeného úchopu (jakoby holou rukou) při šplhání „v luftu“. Na druhou stranu nevýhodou tohoto řešení jsou obtíže při přetahování přes hranu převisu, pokud zatížené lano leží na skále. Daní za malé rozměry je obtížnější jednoruční obsluha při zakládání či vyjímání lana, dále absence díry pro cvaknutí karabiny nad palcem (u jiných používané k sebejištění při lezení). Inu, jako vždy něco za něco, nic není zadarmo.

Vynikající je vedení lana korýtkem po celé délce šplhátka, které díky tomu exceluje v šikmých i vodorovných traverzech (kde se běžné „rukojeťáky“ vyvracejí a cvaknutí lana do karabiny v dolní díře ne zcela ideálně pomáhá) - HAND (jen v tomto a jen tomto punktu) připomíná moji vlastní konstrukci šplhadla z konce sedmdesátých let (na fotce poslední prototyp z druhé poloviny osmdesátých let), které v traverzech bylo nepřekonatelné.
Když to shrnu, FUTURA HAND se hodí hlavně ke šplhání dlouhých svislých úseků (bez potřeby častého přecvakávání) a do traverzů. Výborné, pevnostně plnohodnotné a přitom lehké malé záložní šplhadlo.

Zdroj: Vladimír „Chroust“ Procházka II.

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít