Vyhledat Menu
Tenote

KONG DUCK - užitečná kačka

Zajímavý matroš

„Tahle kačka lanko tlačká ....“, dětinsky si maně pobroukávám při zkoušení nové hračky, šplhátka DUCK značky KONG. A ejhle, nejen lano, taky „ ... popruh tlačká“!

DUCK patří do rodiny miniaturních blokantů, určených k použití v nouzových situacích, do zálohy. Nad konkurencí má navrch díky unikátní vlastnosti: narozdíl od jiných drží nejen na repkách a lanech, ale také na popruzích! To je umožněno vtipnou konstrukcí. Příčně zoubkovaný výstředník totiž „tlačká“ proti válcové ploše s půlkulatým vhloubením, do něhož samočinně a hezky lehne lanko – zatímco popruh jako oporu využívá zbývající válcovou plochu po obou stranách onoho „járku“.

V návodu je zapovězeno použití jednoduchého popruhu (povolen pouze ve dvou vrstvách). Výrobce se patrně „sichruje“ před možným „nahryznutím“ vláken při sevření zoubků proti válci příliš natvrdo, případně proklouznutí. Obé hrozí u příliš tenkého popruhu. My jsme však najednoducho zkoušeli s macatějším popruhem (viz foto) a bez problémů – tím však nechceme nabádat k nedovoleným či dokonce nebezpečným praktikám! To jen „co ta kačka umí“....

Pro nasazení na lano je potřeba odklonit postranici se zarážkou výstředníku, tím se otevře potřebný prostor. To jde velmi snadno obouruč, jednou rukou pochopitelně obtížně, ale po určité době nácviku i to lze (mně jako pravákovi kupodivu snáze levou rukou). Pak už stačí procvaknout karabinu. Bezpečné řešení, karabina procházející oběma postranicemi i cylindrem „to“ vše drží pohromadě. Šikovné a důležité je, že v díře lze otočit i masivnější karabiny se šroubem (třeba i starou třítunovku Clog).
Když už je „příchňapek“ na laně či popruhu, manipuluje se s ním krásně pohodlně. K snadnému odblokování (třeba při sestupu po fixu) je na zadku výstředníku ergonomicky perfektně umístěné žebro. DUCK stačí vzít do hrsti, žebro odmáčknout palcem a šplhadlo posunout. Pro druhou možnost uvolnění je tu šňůrka, za niž stačí zatáhnout.

Přes mini rozměry (25 × 31 × 64 mm) a malou váhu (70 g) je DUCK bezpečný a pevnostně plnohodnotný univerzální blokant pro lana průměru 8 až 13 mm (drží i na 6 mm repce) a popruhy šíře 10 až 15 mm, s mnoha možnostmi využití a veškerou potřebnou certifikací, pochopitelně. Hodí se k sebejištění na fixech, přešplhnutí převisu, k vydrápání se z ledovcové trhliny. Funguje též jako samosvorná kladka, ovšem s větším třením (neb opěrný cylindr s dírou pro karabinu není otočný). DUCK lze s výhodou využít i k pohotovému zkrácení či prodloužení sebejištění na štandu a podobně. Chválíme!

Zdroj: Vladimír „Chroust“ Procházka II.

Vstup do světa TENDON. Lezení, tipy, soutěže a novinky.
zavřít